https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tisicileta-lipa-v-tatobitech-usiluje-o-titul-evropskeho-stromu-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tisíciletá lípa v Tatobitech usiluje o titul evropského stromu roku

2.2.2016 08:24 | TATOBITY (ČTK)
Nominaci do evropské soutěže si lípa z Tatobit vysloužila tím, že se loni stala českým stromem roku
Nominaci do evropské soutěže si lípa z Tatobit vysloužila tím, že se loni stala českým stromem roku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lenka Grossmannová / Nadace Partnerství
Tisíciletá lípa z Tatobit na Semilsku reprezentuje Českou republiku v soutěži o evropský strom roku. Hlasování na internetu začalo v pondělí a potrvá do konce února. České stromy se v předchozích pěti ročnících umístily na pátých místech. ČTK to sdělila Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. Nadace je členem sdružení Environmental Partnership Association, která soutěž pořádá.
 

"Letos s tatobitskou lípou míříme výš a věříme, že ji čeští fanoušci podpoří," uvedla Krůpová. Loni bylo k vítězství potřeba téměř 60 000 hlasů. O evropský primát letos soutěží stromy z 15 zemí.

Nominaci do evropské soutěže si lípa z Tatobit vysloužila tím, že se loni stala českým stromem roku. O lípě se traduje, že je tisíciletá. Odborníci ale odhadují její stáří na 650 let. V obvodu má 940 centimetrů. Je na obecním znaku a vlajce. Její prostorná dutina kdysi ukrývala lavičku, oblíbenou i mezi milenci. V 50. letech minulého století se však při bouři odlomila polovina stromu a zbylo torzo, které místní řemeslník zpevnil obručemi. Odlomené zbytky stromu ležely několik let u domu pana Sedláka, až zcela ztrouchnivěly. Nikdo se je neodvážil spálit.

"Lípa je symbolem naší obce, ale také symbolem zodpovědnosti a vztahu místních obyvatel k historii a přírodě," uvedla starostka Tatobit Lenka Malá. Tisíciletá lípa podle ní s sebou nese mnoho příběhů, básní, písní, byla o ní sepsána i divadelní hra. "Každý rok pořádáme Slavnosti lípy a k 500. výročí obce sehrály místní děti také divadelní hru," dodala starostka.

O evropský primát před dvěma lety usiloval jiný strom z Libereckého kraje, skončil pátý. Byl to dub ochranář z Vísky na Liberecku, který v srpnu 2010 při povodních svým kmenem zastavil naplaveniny a pomohl tak zachránit mnoho domů a dva lidské životy.

Pro českou lípu můžete hlasovat zde, pro ostatní stromy zde.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist