https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tisnov-nechava-zmapovat-znecisteni-ovzdusi-ve-meste-a-zjistit-jeho-puvod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tišnov nechává zmapovat znečištění ovzduší ve městě a zjistit jeho původ

2.10.2023 00:48 | TIŠNOV (ČTK)
Osm měsíců budou speciální dálkově sledovaná čidla na osmi místech v Tišnově na Brněnsku měřit znečištění ovzduší. Zaměří se zejména na prachové částice, jejichž vdechování poškozuje kardiovaskulární a plicní systém. Výzkum v Tišnově provede státní Centrum dopravního výzkumu (CDV). Práce zahájili odborníci z CDV v srpnu, senzory budou ovzduší ve městě monitorovat až do března 2024.
 

"Měření provádíme nízkonákladovými senzory. Zohledníme při něm i meteorologické parametry, jako jsou teplota, relativní vlhkost, atmosférický tlak, směr a rychlost větru. V Tišnově jsme nainstalovali naši techniku na celkem osmi lokalitách,“ uvedl Radek Vít z CDV.

Výhodou použitých senzorů je, že jsou mobilní, prostorově nenáročné a pracují kontinuálně 24 hodin denně. Zaznamenají tak výkyvy v kvalitě ovzduší v průběhu celého dne i týdne a zjistí rozdíly ve všední dny i ve dny volna. Senzory je možno obsluhovat na dálku, není nutná přítomnost žádného technika. On-line je možno nastavovat parametry i stahovat výsledky.

Díky tomu je toto měření méně finančně náročné. Osmiměsíční měření i tak bude stát 2,5 milionu korun. Tišnov však zaplatí pouze 30 000 korun, zbylé náklady pokryje dotace z Norských fondů. Výsledky mohou lidé on-line sledovat na internetových stránkách, první výsledky měření se na nich objeví v říjnu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist