https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/travu-na-pozemcich-kladenske-teplarny-spasaji-ovce-chovaji-je-zde-pres-40-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trávu na pozemcích kladenské teplárny spásají ovce, chovají je zde přes 40 let

2.4.2021 12:52 | KLADNO (ČTK)
První stádo dovezli zaměstnanci do areálu rozvodny teplárny v kladenské části Dříň v sedmdesátých letech minulého století. Ilustrační foto
První stádo dovezli zaměstnanci do areálu rozvodny teplárny v kladenské části Dříň v sedmdesátých letech minulého století. Ilustrační foto
Trávu na pozemcích kladenské teplárny spásají ovce, chovají je zde přes 40 let. Aktuálně tvoří stádo 11 zvířat včetně pěti jehňat. Stará se o ně pracovník teplárny Stanislav Beránek, uvedla mluvčí Teplárny Kladno Markéta Čapková.
 

První stádo dovezli zaměstnanci do areálu rozvodny teplárny v kladenské části Dříň v sedmdesátých letech minulého století. "V minulosti museli zaměstnanci, kteří měli na starosti provoz rozvodny, sekat trávu ručně kosami, což bylo fyzicky velmi náročné. Půda byla v té době plná kamení a suti, a tak nebylo možné použít mechanizaci. Z tohoto důvodu se tedy rozhodli problém se sekáním trávy pod vedením vysokého napětí vyřešit umístěním stáda ovcí, které by trávu spásalo," popsala mluvčí.

Původně se o zvířata staral celý tým rozvodny, v posledních letech se ovcí ujal dlouholetý zaměstnanec Beránek. Pomáhá se zajištěním krmení, sušením sena i s další péčí. Jednou ročně je ovce třeba ostříhat, dříve z jejich vlny vznikaly deky a polštáře, nyní už není podle mluvčí o vlnu zájem.

Kladenská teplárna patří do skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače. Skupina má v okolí svých provozů i další projekty přispívající k ochraně přírody, například u kladenské elektrárny vznikl biotop, ve kterém žije řada druhů živočichů a rostlin, zároveň zelená plocha pomáhá snížit hluk v lokalitě.

Teplárna Kladno patří mezi největší výrobce energie v České republice a zaměstnává 250 lidí. Společnost vyrábí teplo pro Kladno a jeho více než 15.000 domácností a firem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist