https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trideneho-odpadu-je-o-40-procent-vice.prerov-chce-zvysit-kapacitu-tridici-linky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tříděného odpadu je o 40 procent více. Přerov chce zvýšit kapacitu třídicí linky

12.3.2021 11:10 | PŘEROV (ČTK)
Kromě modernizace třídicí linky schválili přerovští zastupitelé na konci loňského roku veřejnou zakázku na modernizace systému sběru odpadů v Přerově.
Kromě modernizace třídicí linky schválili přerovští zastupitelé na konci loňského roku veřejnou zakázku na modernizace systému sběru odpadů v Přerově.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přerovská radnice počítá se zvýšením kapacity třídicí linky v areálu skládky v místní části Žeravice. Ta dosavadní už podle zástupců města nestačí, separovaného odpadu je totiž téměř o 40 procent více než před pěti lety. Příští rok se navíc jeho objem ještě zvýší, neboť město zavede sběr obalových a odpadních kovů z domácností. Město na úpravu linky vyčlenilo 10,7 milionu korun, čtvrtinu z této částky by měla pokrýt dotace. Radní už schválili zadávací podmínky pro veřejnou zakázku, sdělila ČTK mluvčí města Lenka Chalupová.
 

Poslední modernizací prošla linka před deseti lety. "Úprava se ale soustředila na zlepšení pracovního prostředí, konkrétně kabiny pro obsluhu, a vylepšením prošly i dopravníkové cesty. Mezi roky 2016 až 2020 ovšem vzrostl objem zpracování na třídicí lince z 533 na 750 tun separovaného plastového odpadu, proto jsme se zaměřili na možnosti navýšení kapacity," uvedl radní Michal Zácha (ODS).

Modernizace je zaměřena na zautomatizování některých činností a tím zrychlení práce s tříděným odpadem. Linka bude poté schopna například oddělit železné kovy pomocí elektromagnetického separátoru, automatizovaně vyskladňovat sběrové boxy či vynášet některé tříděné komodity mimo budovu pomocí pásových dopravníků. "V neposlední řadě je v plánu i pořízení nového lisu o větší síle, který snižuje náklady související s přepravou lisovaného materiálu. To vše při zachování současného počtu pracovníků," doplnila mluvčí města.

Třídicí linka je v areálu skládky v Žeravicích od roku 1995, slouží k dotřídění využitelných složek komunálního odpadu, jako je papír, sklo, plasty a nápojové kartony. Pro zpracování bioodpadu zde byla vybudována také kompostárna.

Kromě modernizace třídicí linky schválili přerovští zastupitelé na konci loňského roku veřejnou zakázku na modernizace systému sběru odpadů v Přerově. Projekt v hodnotě deseti milionů korun zahrnuje pořízení velkokapacitních kontejnerů na tříděný odpad, které nahradí tisícilitrové nádoby. Modernizace zahrnuje také speciální svozovou techniku, chytrou technologii na evidenci výsypů i plánování svozových tras. Loni v říjnu město také zprovoznilo přístavbu sběrného dvoru téměř za deset milionů korun. Moderní budova byla postavena vedle původního dvora a je jednou z prvních tohoto druhu v zemi. Sběrný dvůr v ulici Na Hrázi nechala radnice rozšířit hlavně kvůli nedostatečné kapacitě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist