https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trojska-botanicka-zahrada-upravi-za-297-milionu-vstupy-do-arealu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trojská botanická zahrada upraví vstupy do areálu

23.1.2018 16:00 | PRAHA (ČTK)
Návrh projektu od ateliéru Fránek Architects
Návrh projektu od ateliéru Fránek Architects
Trojská botanická zahrada upraví tři vstupy do areálu. U vstupu z ulice K Pazderkám a vstupu k tropickému skleníku Fata Morgana vzniknou areály doplněné například o restauraci nebo sociální zázemí. Drobnější úpravy čekají jižní vstup z ulice Trojská. Dohromady budou úpravy stát zhruba 297 milionů korun.
 
Předpokládaná cena úprav vstupu do areálu z ulice Trojská u zastávky Kovárna je šest až osm milionů korun. "To bude menší vstup, ovšem krásně zamaskovaný tak, aby žádným způsobem nerušil ráz historické vinice a je určen také pro handicapované návštěvníky," pověřený ředitel botanické zahrady Bohumil Černý. Nyní se připravuje projektová dokumentace. Podle Černého by mohla stavba začít letos na podzim a dokončena by mohla být v létě 2019.

Větší investicí bude vstupní areál u skleníku Fata Morgana v západní části areálu. Projekt za 89,4 milionu korun počítá se stavbou pokladen, občerstvení s venkovní terasou a sociálním zázemím, které nyní u tropického skleníku chybí. Ke skleníku budou po dokončení stavby přicházet návštěvníci po venkovních schodištích, bezbariérovou variantou pro návštěvníky bude výtah. Stavba začne letos v létě a trvat by měla do konce roku 2019.

Nejdražším projektem je areál u severního vstupu do zahrady až za 200 milionů korun. Vznikne zde přednášková místnost, knihovna, restaurace i zázemí pro zaměstnance. Součástí projektu je i skleník se subtropickou vegetací a velký skleník na umístění rostlin, které je nutné schovávat před zimou. "V létě ve velkém skleníku bude mnoho prostoru pro pořádání velkých výstav," dodal Černý. Loni v prosinci zahrada vybrala vítězný architektonický návrh projektu od ateliéru Fránek Architects Zdeňka Fránka.

Severní vstup z ulice K Pazderkám by se do budoucna měl stát hlavním vchodem do trojské botanické zahrady, čímž se odlehčí přetížené Troji v okolí zoo. Od rozšíření nabídky v severní části areálu botanické zahrady si vedení slibuje zvýšení návštěvnosti na 600.000 lidí ročně.

Botanická zahrada v Troji je příspěvkovou organizací hlavního města. Od roku 2016 ji vede Bohumil Černý, který byl pověřen vedením po odvolání ředitele Oldřicha Vacka. V loňském roce si areál botanické zahrady prohlédlo více než 344.000 lidí. Její provoz stojí ročně kolem 70 milionů korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist