https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trosky-cinske-rakety-vstoupi-do-zemske-atmosfery-pravdepodobne-o-vikendu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trosky čínské rakety vstoupí do zemské atmosféry pravděpodobně o víkendu

29.7.2022 00:23 (ČTK)
Planeta Země
Planeta Země
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B, která nekontrolovaně sestupuje k Zemi, vstoupí do atmosféry pravděpodobně o víkendu. Vláda v Pekingu uvedla, že bude situaci pozorně sledovat, trosky ale podle ní představují jen minimální riziko. Podle Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) by trosky mohly zasáhnout vzdušný prostor nad Jižní Evropou.
 

Raketu Dlouhý pochod 5B vypustila Čína v neděli, aby dopravila na nově budovanou čínskou vesmírnou stanici laboratorní modul. Byl to třetí let nejsilnější čínské rakety od premiérového startu v roce 2020.

Stejně jako v předchozích dvou případech hlavní stupeň rakety- který je 30 metrů dlouhý a váží 22 tun - padá po splnění svého úkolu neřízeně k Zemi.

Podle expertů je pravděpodobné, že se tento obří kus vesmírného odpadu v atmosféře rozpadne a z větší části shoří. Zbylé trosky dopadnou na plochu o délce 2000 kilometrů a šířce asi 70 kilometrů, uvedli podle agentury Reuters analytici z výzkumného centra Aerospace se sídlem nedaleko Los Angeles.

Pravděpodobné místo dopadu trosek je nemožné určit předem, experti ale budou schopni krátce předem zúžit potenciální zónu dopadu.

V souvislosti se sestupem trosek čínské rakety dnes vydala varování EASA. Podle některých vypočítaných trajektorií by se totiž zbytky rakety mohly dostat do vzdušného prostoru nad jihem Evropy. Agentura vyzvala státy a úřady pro civilní letectví v jednotlivých zemích, aby situaci pravidelně monitorovaly a upravily bezpečnostní varování v souvislosti s novými a přesnějšími prognózami.

Poslední projekce předpokládají návrat do zemské atmosféry kolem 02:24 SELČ v neděli, plus nebo minus 16 hodin, sdělilo centrum Aerospace. Existuje velká šance, že oblast dopadu bude neobydlená vzhledem k tomu, že 75 procent zemského povrchu tvoří moře, oceány, pouště či džungle, řekl analytik Aerospace Ted Muelhaupt.

Může se ale stát, že úlomky dopadnou na osídlenou oblast, jako tomu bylo v květnu 2020, kdy části jiné čínské rakety Dlouhý pochod 5B skončily v Pobřeží slonoviny, kde poškodily několik budov, aniž někoho zranily, dodal Muelhaupt.

Muelhaupt připomněl, že Spojené státy a většina dalších zemí vysílajících své aparáty do vesmíru investují do návrhů raket tak, aby se takovýmto nekontrolovaným sestupům vyhnuly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist