https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trumpova-administrativa-vyda-souhlas-s-ropovodem-keystone-xl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL Aktualizováno

24.3.2017 10:00 | WASHINGTON (ČTK)
Podpis pokynů, které mají urychlit výstavbu ropovodů Keystone XL a Dakota Access Pipeline.
Podpis pokynů, které mají urychlit výstavbu ropovodů Keystone XL a Dakota Access Pipeline.
Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dnes vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, který propojí naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. S odvoláním na nejmenované vládní představitele o tom informovala agentura AP. Projekt, který pozastavil nyní již bývalý prezident Barack Obama, nařídil Trump znovu zvážit, v reakci na to nyní ministerstvo zahraničí vydá souhlas.
 

Trump krátce po složení prezidentské přísahy podepsal exekutivní nařízení, které otevřelo cestu pro dobudování ropovodu. Záležitostí se proto začalo zabývat ministerstvo zahraničí, které podle informací AP stavbu doporučí. Trump následně bude moci vydat závěrečný souhlas.

Souhlas však nepodepsal ministr zahraničí Rex Tillerson, ale jeho náměstek Tom Shannon. Tillerson se z rozhodování v této věci vyloučil kvůli možnému střetu zájmů, neboť do letošního ledna vedl ropný koncern Exxon Mobil.

Projekt, který kritizují ochránci životního prostředí, pozastavil zrušil Obama. Jeho administrativa totiž rozhodla, že stavba není v zájmu Spojených států. Trumpova vláda však zastává opačný postoj a počítá, že ropovod vytvoří řadu nových pracovních míst.

Ropovodem Keystone XL za osm miliard dolarů (200 miliard korun) bude na americký Středozápad, kde se produktovod napojí na stávající systém, proudit z kanadských nalezišť přes 800.000 barelů ropy denně. Nové potrubí tak prakticky zdvojnásobí kapacitu stávajícího ropovodu Keystone, jehož jednotlivé části byly zprovozněny postupně od roku 2010.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist