https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trumpova-vlada-oslabila-normu-o-ohrozenych-druzich-celi-kritice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trumpova vláda oslabila normu o ohrožených druzích, čelí kritice

13.8.2019 00:30 (ČTK)
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa představila změny právní úpravy týkající se ohrožených druhů, které podle kritiků urychlí vymizení některých živočichů a rostlin. / Ilustrační foto
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa představila změny právní úpravy týkající se ohrožených druhů, které podle kritiků urychlí vymizení některých živočichů a rostlin. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | The White House / Wikimedia Commons
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa včera představila změny právní úpravy týkající se ohrožených druhů, které podle kritiků urychlí vymizení některých živočichů a rostlin. Vládní agentury mají mimo jiné nově zohledňovat i ekonomické dopady při zvažování toho, zda určitý druh ochránit například při plánované těžbě, informovala agentura AP.
 

Vláda ale argumentuje tím, že změny - největší za posledních několik desetiletí - umožní větší efektivitu při uplatňování právní úpravy a zároveň ochrání vzácné druhy.

Normu podepsal v roce 1973 prezident Richard Nixon a v současnosti ve Spojených státech chrání přes 1600 druhů. Podle AP zachránila před vyhubením například orla bělohlavého, kondora kalifornského, medvěda grizzlyho a další druhy zvířat. Změny, které podle deníku The New York Times (NYT) předpis výrazně oslabují, by měly začít platit přibližně za měsíc.

"Nová pravidla velmi pravděpodobně umetou cestu pro vznik nových dolů, ropných a plynových vrtů a rozvoji míst, kde se ohrožené druhy vyskytují," napsal list.

Nově má být také těžší brát při rozhodování o ochraně v potaz vliv klimatických změn na přírodu, naopak jednodušší bude vyjmout druh z chráněného seznamu.

Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) v květnu v rozsáhlé zprávě varoval, že ve světě hrozí vyhynutí milionu druhů živočichů a rostlin, z nichž mnoho může vymizet už v příštích desetiletích. Stav přírody, kterou lidé nezbytně potřebují kvůli vodě, jídlu, energii či lékům, se podle něj zhoršuje "dosud nejrychlejším tempem v historii lidstva".


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist