https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trumpuv-hlavni-ekolog-scott-pruitt-zpochybnil-roli-co2-v-oteplovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trumpův hlavní ekolog Scott Pruitt zpochybnil roli CO2 v oteplování

10.3.2017 09:10 | WASHINGTON (ČTK)
Šéf americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt včera zpochybnil roli, kterou hraje oxid uhličitý (CO2) v oteplování planety. V televizním rozhovoru vzkázal kongresmanům a senátorům, že by měli zvážit, zda je nutné jeho emise dále regulovat. Jeho slova jsou v souladu s předvolebními sliby prezidenta Donalda Trumpa, který hovoří o rušení ekologických omezení pro americké podniky.
 

"Ne, nesouhlasil bych, že (CO2) zásadně přispívá ke globálnímu oteplování, jehož jsme svědky," řekl Pruitt v rozhovoru s televizní stanicí CNBC. V pohledu na vliv CO2 a dalších skleníkových plynů na růst teplot na planetě panují "obrovské neshody", dodal muž, jehož na nejdůležitější environmentální pozici v exekutivě jmenoval Trump.

Pruittův přístup je v rozporu s převládajícím vědeckým názorem, k němuž se hlásí i americké úřady pro vesmír NASA a pro atmosféru a oceány NOAA. Podle jejich loňské zprávy patří poslední roky k nejteplejším v měřené historii právě kvůli zvyšování emisí CO2 a dalších lidmi vytvářených plynů v ovzduší.

Trump během volební kampaně sliboval omezení nebo zrušení dřív schválených rozhodnutí předchůdce Baracka Obamy, která z ekologických příčin regulují činnost některých firem znečišťujících ovzduší. Pruitt dnes naznačil, že by se touto otázkou měl zabývat i republikány ovládaný Kongres, který se k ní v posledních letech nevyslovil a regulace zajišťují Obamovy exekutivní příkazy.Americký prezident hodlá jít opačnou cestou než jeho předchůdce, který boj proti globálnímu oteplování považoval za svou prioritu a v rámci předloňské světové klimatické dohody z Paříže stanovil pro USA výrazný závazek k omezení růstu teplot. Priutt dnes prohlásil, že stejně jako Trump si myslí, že dohoda je špatná. Trump v kampani sliboval zrušit americkou účast na ní, čímž si naklonil provozovatele velkých podniků produkujících škodlivé emise.

Pruitt čelil kvůli svým názorům velkému odporu již během svého únorového schvalování do funkce, proti kterému byli takřka všichni demokraté v Senátu. K jeho odmítnutí vyzvalo tehdy zákonodárce v dopise na 800 bývalých zaměstnanců EPA.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist