https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turisticka-stezka-u-turnova-zustane-uzavrena-kvuli-sanaci-skal-asi-az-do-srpna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turistická stezka u Turnova měla být uzavřená kvůli sanaci skal až do srpna. Už je ale otevřena Aktualizováno

8.7.2023 01:02 | TURNOV (ČTK)
Turistické značení
Turistické značení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Původní informace byly, že nejspíš po celou dobu sanace skalního masivu zůstane kvůli bezpečnosti uzavřený úsek oblíbené stezky v Českém ráji, která vede podél řeky Jizera v Dolánkách u Turnova k restauraci Zrcadlová koza. Práce začaly na jaře, hotovo by mělo být nejpozději v polovině srpna, informovala mluvčí radnice Marcela Jandová. Aktuální situace je, že stezka je již přístupná.
 

Uzavřený byl úsek mezi mostem přes Malou Jizeru a místem Pod Myšinou. "S ohledem na bezpečnost je nutné využít náhradní trasy. Můžete využít například cestu přes Metelkovy sady stezkou Myšinou směrem na Zrcadlovou kozu, v pozdějším jarním období je opět plánován také přívoz u Zrcadlové kozy," uvedla Jandová.

Turnov kvůli uzavření stezky i přes hlavní sezonu čelí kritice, podle starosty Tomáše Hockeho (Nezávislý blok) ale jinak postupovat nemohli. "Co se týče často diskutovaného termínu provádění stavby, tak mohu jen suše a pragmaticky konstatovat, že stavba je z cca 70 procent hrazena z Operačního programu Životní prostředí, a čekali jsme na přiznání dotace. Hned, jak jsme obdrželi akceptaci žádosti, byla podepsána smlouva a zahájena stavba," uvedl Hocke. Sanace nestabilních skal si vyžádá 3,4 milionu korun, dotace činí 2,32 milionu. "Bez peněz státu bychom museli cestu uzavřít. Jen tak dát do lesa 3,5 milionu korun je pro malé město typu Turnova skutečně mnoho peněz," dodal starosta patnáctitisícového města.

Skály je potřeba zajistit nad turistickou lesní stezkou v úseku dlouhém zhruba 350 metrů. Jde o svah, který má na výšku kolem 20 metrů a z něhož občas padalo kamení až na cestu. Při sanaci pracovníci vybrané firmy odstraní náletové dřeviny, odtěží nestabilní skalní bloky a očistí, ukotví a zajistí zbývající skály.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist