https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tydny-pro-divocinu-konci-zapojilo-se-do-nich-70-dobrovolniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Týdny pro divočinu končí, zapojilo se do nich 70 dobrovolníků

25.8.2017 12:00 (ČTK)
Letos dobrovolníci pomáhali na Strakonicku, v Bílých Karpatech, na Šumavě a Králickém Sněžníku. / Na ilustračním fotu je louka v Bílých Karpatech.
Letos dobrovolníci pomáhali na Strakonicku, v Bílých Karpatech, na Šumavě a Králickém Sněžníku. / Na ilustračním fotu je louka v Bílých Karpatech.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Dobrovolníci, kteří se letos zapojili do Týdnů pro divočinu Hnutí Duha, odpracovali v přírodě 2500 hodin. Sedmdesát lidí pomáhalo například s obnovou rašeliniště, stavbou oplocení kolem mladých stromků nebo opravou studánek. Poslední z letošních akcí skončí v neděli v Bílých Karpatech. Týdny pro divočinu mají dvacetiletou tradici, celkem se jich zúčastnilo 1900 lidí.
 

Letos dobrovolníci pomáhali na Strakonicku, v Bílých Karpatech, na Šumavě a Králickém Sněžníku. Nejvýznamnější z jejich počinů byla obnova poškozených rašelinišť v okolí Soumarského mostu na Šumavě. Dobrovolníci tam vysazovali rašelinotvorné rostliny a zasypávali odtokové kanály. Rašeliniště pomáhají udržovat vodu v krajině, v suchých letech mají proto zásadní význam.

Kromě toho účastníci značili stromy, kde hnízdí nebo mohou hnízdit ptáci, stavěli oplocení kolem stromků, aby je chránili před zvěří, obnovovali studánky a opravovali turistické trasy. V Bílých Karpatech pracují do konce tohoto týdne v jedlo-bukovém pralese Ščúrnica, kde pomáhají Českému svazu ochránců přírody Kosenka. Podle koordinátorky Gabriely Šťastné je týden ve Ščúrnici poprvé spojen s výtvarným kurzem a zájemců o něj bylo tolik, že organizátoři museli některé z nich odmítnout.

Týdny pro divočinu pořádá Hnutí Duha od roku 1998, dobrovolníci odpracovali celkem přes 68.000 hodin. "Přírodě pomáhali v Beskydech, Bílých Karpatech, na Svitavsku, v Jeseníkách, Jizerských horách, Moravském krasu, Podyjí, Strakonicku, na Šumavě a jinde," řekl mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

Hnutí dlouhodobě usiluje o to, aby příroda ponechaná samovolnému vývoji zabírala v Česku větší prostor než dosud. Nyní zaujímá 0,3 procenta území, v budoucnu by to podle ekologů mohl být až trojnásobek. Petici pro divočinu podepsalo dosud více než 10.000 lidí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist