https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tyn-n-vlt-pobliz-temelina-ma-novou-stanici-ktera-meri-radiaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Týn nad Vltavou, který leží poblíž Temelína, má novou stanici, která měří radiaci

11.4.2017 09:00 | TÝN N. V. (ČTK)
Týn nad Vltavou leží v první havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín, sedm kilometrů od ní. V Česku je nyní 55 stanic, které v síti včasného zjišťování měří radioaktivitu. / ilustrační foto
Týn nad Vltavou leží v první havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín, sedm kilometrů od ní. V Česku je nyní 55 stanic, které v síti včasného zjišťování měří radioaktivitu. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Christian Åslund / Greenpeace
Týn nad Vltavou na Českobudějovicku včera zprovoznil novou měřicí stanici na záchyt radiace v ovzduší. Je součástí sítě takzvaného včasného zjišťování, data z ní jsou veřejně dostupná na webu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČTK to včera řekla ředitelka SÚJB Dana Drábová.
 

Týn nad Vltavou leží v první havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín, sedm kilometrů od ní. V Česku je nyní 55 stanic, které v síti včasného zjišťování měří radioaktivitu. "Síť pracuje nepřetržitě a lidé mají možnost data kdykoli vidět třeba na webu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, tam uvidí online výstup také z týnské stanice," řekla ČTK Drábová s tím, že data se sdílí s Evropskou unií.

Vltavotýnští umístili stanici na budovu bývalé hasičské zbrojnice. Je nad střechou na šachtě, která dříve sloužila k sušení hadic. "Síť má pokrýt většinu standardních i nestandardních stavů, které mohou v Česku nastat. Stanice má zajišťovat měření autonomně, a i kdyby vypadlo napájení, 72 hodin má autonomně měřit a zaznamenávat data," řekl ČTK Martin Pazúr z firmy Nuvia. Firma se radiačním monitoringem zabývá od roku 2006, dodává zařízení i do Lotyška a Chorvatska.

Podle starosty Milana Šnorka (ODS) chtěla radnice posílit pocit bezpečnosti a informovanosti o radiační situaci ve městě. Jedna monitorovací stanice, jež patří elektrárně, je již na vltavotýnském sídlišti Hlinky. "Obyvatelé a návštěvníci teď mají kdykoli možnost zjistit si online radiační situaci sami, případně ji porovnat s údaji ze stanice, kterou vlastní elektrárna," řekl Šnorek.

Temelín má vlastních 52 měřicích stanic: uvnitř areálu, na plotě, v okolí areálu a sadu mobilních. "Pro nás je velmi pozitivní, že máme další nezávislou síť, můžeme výsledky porovnávat a sdílet," řekl ČTK ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Síť včasného zjišťování slouží podle Drábové k rychlému zachycení významnějších hodnot radiace. Díky tomu se může intenzivně hledat zdroj, odkud zvýšené hodnoty pocházejí. "Tahle stanice má význam spíše osvětový, pro zvýšení pocitu důvěry u občanů. Pokud je to třeba, mají možnost porovnat, že temelínské stanice měří úplně stejné hodnoty," řekla Drábová.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist