https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-blanska-obnovi-200-let-starou-alej-stromy-ponesou-jmena-osobnosti-mesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Blanska obnoví 200 let starou alej, stromy ponesou jména osobností města

3.10.2021 00:21 | BLANSKO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
U Blanska obnoví zhruba 200 let starou lipovou alej mezi místní částí Obůrka a Novými Dvory. Stromy ponesou jména blanenských osobností, které může navrhovat i veřejnost. Radnice to uvedla na svém webu.

 

Stromořadí lip se bude jmenovat Salmova alej blanenských osobností. Radnice uvedla, že lipové aleje v Moravském krasu nechal vysázet v první čtvrtině 19. století starohrabě František Hugo Salm. Stromořadí tehdy lemovala cesty od hradu Blansek přes Nové Dvory a Obůrky až do Blanska.

"Dodnes se zachovalo 57 vzrostlých lip v Novodvorské aleji a 11 lip u Obůrky. S myšlenkou obnovy části původní Salmovy aleje v úseku mezi obcemi Nové Dvory – Obůrka přišel také nápad věnovat každý ze stromů jedné z blanenských osobností, ať už někomu z historie nebo třeba i našim současníkům. Stromořadí bude kopírovat 200 let starou historickou trasu, předpokládáme, že vysadíme celkem 66 lip," uvedl Zdeněk Špíšek ze sdružení Horizont. Dobrovolníci ze sdružení stromy vysadí.

Sázet budou lípu srdčitou a lípu velkolistou. U každého ze stromů bude kartička se jménem osobnosti a QR kód s odkazem na její krátký životopis na internetu. Návrhy na konkrétní jména sdružení přijímá prostřednictvím webového dotazníku.

"Historické nebo žijící osobnosti Blanenska může veřejnost nominovat do konce měsíce září. Návrhy posoudí odborná komise a ze zaslaných návrhů bude vylosováno deset autorů – navrhovatelů, kteří obdrží sazenici ovocného stromu," doplnil Špíšek.

V návrhu by proto kromě zdůvodnění nominace neměl chybět kontaktní e-mail. Výsadbu lip pak mají dobrovolníci ze sdružení naplánovanou na 15. až 17. října.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist