https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-dobijecich-stanic-cez-na-jihu-cech-stoupl-loni-odber-o-70-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U dobíjecích stanic ČEZ na jihu Čech stoupl loni odběr o 70 procent

27.1.2021 15:42 | TEMELÍN (ČTK)
V jižních Čechách se dají elektromobily dobíjet kromě Českých Budějovic a Písku také v Prachaticích, Soběslavi, Třeboni a ve Vimperku. Loni stoupl v kraji i počet dobíjení; zatímco v roce 2019 využili řidiči stojany ČEZ v 2468 případech, loni ve 4793 případech. Ilustrační foto
V jižních Čechách se dají elektromobily dobíjet kromě Českých Budějovic a Písku také v Prachaticích, Soběslavi, Třeboni a ve Vimperku. Loni stoupl v kraji i počet dobíjení; zatímco v roce 2019 využili řidiči stojany ČEZ v 2468 případech, loni ve 4793 případech. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČEZ
Na stojanech Skupiny ČEZ pro dobíjení e-aut v jižních Čechách loni vzrostly odběry meziročně o víc než 70 procent na 63.263 kilowatthodin (kWh). V kraji provozuje ČEZ deset veřejných dobíjecích stanic, všechny rychlodobíjecí, zatímco v roce 2019 to byly tři stojany, u nichž řidiči odebrali 37 003 kWh. Elektroauta loni v jižních Čechách nejčastěji dobíjela u písecké prodejny McDonald’s a čerpací stanice Benzina v českobudějovické Nádražní ulici. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámil temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

Skupina ČEZ provozuje největší síť veřejných dobíjecích stanic v ČR s více než 270 stojany, z toho je přes 200 rychlodobíjecích. Loni do baterií elektromobilů dodaly 2,44 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziroční nárůst je o víc než 24 procent.

"Loňský rok byl specifický, přesto jsme zvládli postavit o 62 procent více stanic než v roce 2019. Odhadujeme také, že polovina z tří tisíc loni nově registrovaných elektromobilů pravidelně odebírá energii u nás. Letos bychom navzdory pokračující pandemii chtěli udržet loňské tempo výstavby nových stanic," uvedl manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík. Do pěti let chce ČEZ ztrojnásobit výkon stanic na 50.000 kilowatt (kW).

V jižních Čechách se dají elektromobily dobíjet kromě Českých Budějovic a Písku také v Prachaticích, Soběslavi, Třeboni a ve Vimperku. Loni stoupl v kraji i počet dobíjení; zatímco v roce 2019 využili řidiči stojany ČEZ v 2468 případech, loni ve 4793 případech.

V Česku je registrováno přes 5000 elektromobilů, loni jich přibylo 3306. Skupina ČEZ rozvíjí elektromobilitu od roku 2009. Na českém trhu dobíjecích stojanů drží zhruba padesátiprocentní podíl. Celkový instalovaný výkon jejích dobíjecích bodů činí 17.800 kW, což je srovnatelné se středně velkou vodní elektrárnou, jež zásobuje město s 50.000 obyvateli. Asi 80 procent dobíjecí sítě ČEZ tvoří rychlodobíjecí stanice s výkonem 50 kW.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist