https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-dobijecich-stanic-cez-na-jihu-cech-stoupl-odber-o-29-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U dobíjecích stanic ČEZ na jihu Čech stoupl odběr o 29 procent

29.4.2021 00:12 | TEMELÍN (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Dobíjecí stanice pro elektroauta, které v jižních Čechách provozuje ČEZ, evidují za první čtvrtletí meziroční nárůst odběrů o 29 procent. Za první tři měsíce letošního roku v nich majitelé elektromobilů odebrali 19 642 kilowatthodin (kWh), o 4395 kWh víc než za stejné období loni. Nejčastěji řidiči dobíjeli na stanici v českobudějovické Nádražní ulici.
 

Jižní Čechy potvrzují celorepublikový trend, kdy ČEZ na stojanech zaznamenal nárůst o 33 procent. Na jihu Čech to bylo loni 1250 dobití, o 258 víc než loni. V kraji provozuje firma deset veřejných dobíjecích stanic: v Českých Budějovicích, Písku, Prachaticích, Soběslavi, Třeboni a Vimperku. Dobíjení elektromobilů roste i přes pandemická omezení, která ovlivňují cestování.

"Vliv pandemie pozorujeme i v našem sektoru, ale rozvoj elektromobility má přesto vyšší dynamiku a my mu rozšiřováním našich služeb jdeme naproti. Od začátku pandemie jsme spustili novou zákaznickou aplikaci, postavili dalších víc než 80 stanic a nabízíme dobití po celé České republice. Pokud dosavadní letošní tempo čerpání u našich stojanů udržíme, úrovně loňských celoročních odběrů dosáhneme někdy v září," řekl manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.

V roce 2020 vzrostly na jihočeských stojanech Skupiny ČEZ pro dobíjení e-aut odběry meziročně o víc než 70 procent na 63 263 kWh. Stojany firmy ČEZ ESCO napájí i pět elektroautobusů MHD, které vozí cestující v Písku.

Po ČR provozuje ČEZ přes 280 veřejných dobíjecích stanic, z toho je 220 rychlodobíjecích. V Česku je registrováno přes 6000 elektromobilů, 3306 jich přibylo loni. Za letošní leden až březen zatím majitelé zaevidovali 585 nových elektrických aut. V zemi je podle dat Svazu dovozců automobilů zhruba 8,3 milionu vozidel všech kategorií.

Skupina ČEZ rozvíjí elektromobilitu od roku 2009. Na českém trhu dobíjecích stojanů drží zhruba padesátiprocentní podíl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist