https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-egejskeho-more-lide-demonstruji-proti-rozpinavosti-podnikatelu-na-plazich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Egejského moře lidé demonstrují proti rozpínavosti podnikatelů na plážích

14.8.2023 13:50 | Atény/Istanbul (ČTK)
Protesty proti omezování volného přístupu na pláž začaly ke konci července na řadě řeckých ostrovů. Ilustrační foto
Protesty proti omezování volného přístupu na pláž začaly ke konci července na řadě řeckých ostrovů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na pobřeží Egejského moře místní obyvatelé demonstrují proti zabírání pláží soukromými podniky. Protestní hnutí začalo v červnu na řeckých ostrovech Paros, Rhodos a Naxos a rozšířilo se i na další řecké pláže. Obdobné protesty na začátku tohoto měsíce vypukly i na tureckém pobřeží Egejského moře, píše agentura Bianet. V obou případech demonstranti poukazují na to, že podnikatelské aktivity omezují bezplatný přístup k moři, což v Turecku i Řecku zaručuje ústava.
 
Podle agentury Bianet se řeckými protesty inspirovali obyvatelé na turistickém poloostrově Datça, který je obklopen ze tří stran Egejským mořem. Obyvatelé tvrdí, že ze 110 pláží vyznamenaných v okolí modrou vlajkou označující čistotu jich je volně přístupných jen devět. Pod heslem "břehy jsou veřejné" členové protestní iniciativy uspořádali na plážích, kde provozují své aktivity soukromé podniky, lidské řetězce a další podobné akce.

Obdobný protest zorganizovali místní obyvatelé a aktivisté o víkendu i v další turistické oblasti Çeşme u Izmiru, píše opoziční server Duvar. Protest se zaměřil na dvě soukromé pláže Bohemian Beach a Before Sunset. Podle šéfa protestní iniciativy Ahmeta Gülera se podniky chovají v rozporu s tureckou ústavou, která zaručuje bezplatný přístup k pobřeží. Demonstranti také poukazují na úpravy, které ničí okolní přírodu. Na protest proti chování soukromých podniků lidé položili na břeh své ručníky a další demonstrovali s transparenty.

Ačkoliv se obyvatelé tureckých letovisek inspirovali způsobem protestu v Řecku, jejich odmítání rozpínavosti soukromého byznysu na plážích trvá již delší dobu. Právnička Seber Gacaová serveru Duvar řekla, že se iniciativě podařilo vyhrát dva procesy proti soukromým plážím v Çeşme a že soud v obou případech nařídil podniky zavřít. "Ale v průběhu dvou let rozhodnutí (soudu) nebylo vymoženo," uvedla právnička.

Protesty proti omezování volného přístupu na pláž začaly ke konci července na řadě řeckých ostrovů. Akce dostaly přezdívku "hnutí ručníků" mimo jiné kvůli tomu, že účastníci demonstrací pokládali na pláže své ručníky. Podle agentury Reuters byly protesty vyvolány i tím, že se ceny lehátek a slunečníků letos výrazně zvýšily. Po protestech se úřady zaměřily na kontroly, zda soukromé provozy podnikají pouze na ploše, kterou dostaly k užívání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist