https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-janskych-lazni-vznikla-nova-naucna-stezka-priblizi-vretenovku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Janských Lázní vznikla nová naučná stezka, přiblíží vřetenovku

15.4.2020 00:13 | VRCHLABÍ (ČTK)
Naučná stezka u Janských Lázní má sedm zastávek, na každé je informační tabule a jednoduchý herní prvek pro děti.
Naučná stezka u Janských Lázní má sedm zastávek, na každé je informační tabule a jednoduchý herní prvek pro děti.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | krnap.cz
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) pokračuje ve snaze odlehčit nejohroženějším místům na hřebenech Krkonoš a nalákat turisty i do níže položených oblastí hor. Novým turistickým cílem je Vřetenovčí Hravá naučná stezka u Janských Lázní, vyplynulo z včerejšího sdělení Správy KRNAP. Naučná stezka vznikla za 400.000 korun v rámci projektu na usměrnění návštěvnosti s podporou EU. V posledních letech návštěvnost Krkonoš roste.
 

Stezka má sedm zastávek, na každé je informační tabule a jednoduchý herní prvek pro děti. "Smyslem tohoto typu naučné stezky je přitáhnout pozornost rodin s dětmi a nalákat je mimo nejvíce ohrožená místa v Krkonoších. Nabízí pohyb, pobavení a poučení v místech, kde není horská příroda extrémně ohrožená návštěvností," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Stezka je zaměřená na drobného plže vřetenovku krkonošskou, který se vyskytuje jen v Krkonoších a nejčastěji na nedaleké Janské hoře. "Interpretace vzácných a ohrožených druhů je jedním z úkolů ekologické výchovy Správy KRNAP, protože právě tyto druhy jsou jedním z předmětů ochrany přírody KRNAP," sdělil ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Naučná stezka měří necelý kilometr a vede po zeleně značené turistické cestě mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou nedaleko penzionu Duncan. Sjízdná je i pro kočárky. Na poslední zastávce je stokrát zvětšená vřetenovka, se kterou se děti mohou vyfotografovat. "Ukazujeme návštěvníkům, že Krkonoše nejsou jen tundra na hřebenech, ale mohou strávit příjemné chvíle s rodinou i v nižších částech hor," uvedl Böhnisch.

Správa KRNAP chce do letní sezony vybudovat podobné naučné stezky také na vrcholu Černé hory, Hnědém vrchu a Pláni nad Špindlerovým Mlýnem.

Návštěvnost KRNAP v posledních letech roste. Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo v roce 2018 navštívilo 3,78 milionu lidí. K nejnavštěvovanějším místům patří Sněžka, pramen Labe a hlavní krkonošský hřeben.

V současné době platí kvůli epidemii koronaviru v celé ČR nouzový stav, je omezen pohyb lidí, jsou zavřeny hotely, penziony, restaurace, horské atrakce a také "zelená" hranice. Krkonoše tak krátkodobě zažívají nebývalé období klidu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist