https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-mohelenske-stepi-upozornuji-na-migrujici-sysly-dopravni-znacky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Mohelenské stepi upozorňují na migrující sysly dopravní značky

9.5.2018 05:20 | MOHELNO (ČTK)
Sysli obecní (na obrázku) žili ještě v polovině minulého století běžně na polích a mezích a byli považováni za škůdce. Během několika desítek let ale jejich stavy v zemi klesly tak, že druhu začalo hrozit vyhubení.
Sysli obecní (na obrázku) žili ještě v polovině minulého století běžně na polích a mezích a byli považováni za škůdce. Během několika desítek let ale jejich stavy v zemi klesly tak, že druhu začalo hrozit vyhubení.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na silnici u Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku upozorňují řidiče aut speciální dopravní značky na přebíhající sysly. Zvířata patří mezi kriticky ohrožené druhy, jejich kolonie ve stepi u Mohelna čítá okolo 80 jedinců. U místní komunikace směrem k přehradě teď byly osazeny dvě značky, zůstanou tam do září. Jde o období, kdy jsou sysli aktivní a přebíhají za potravou, sdělil v pátek radní Kraje Vysočina Martin Hyský (ČSSD).
 

Na výskyt vzácných hlodavců značky upozorňují ve stometrovém úseku, kde minulý rok ochránci přírody našli několik přejetých syslů. Značení s piktogramem sysla a doplňkovou tabulkou upozorňující na jeho migraci má unikátní podobu. Kraj ho nechal poprvé zkušebně osadit asi na dva týdny loni v září, po vyřízení potřebných povolení. V zimě není značení u cesty třeba, protože se sysli ukládají k zimnímu spánku.

Step představuje pro sysly při pravidelném kosení ideální místo. "Sysel preferuje stepní lokality. Potřebuje krátkou trávu, která mu zajistí dobrý rozhled," uvedla Jana Nováková z krajského odboru životního prostředí.

Sysli obecní žili ještě v polovině minulého století běžně na polích a mezích a byli považováni za škůdce. Během několika desítek let ale jejich stavy v zemi klesly tak, že druhu začalo hrozit vyhubení. Podle údajů na webu Správy CHKO Žďárské vrchy evidovali ochránci předloni sysly na 36 více či méně izolovaných lokalitách v ČR, celkově šlo přibližně o 5000 jedinců.

Stejná situace byla i v národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step, kde probíhá od roku 2000 každoroční sčítání syslů. V prvních letech tam bylo zjištěno okolo 20 syslů, předloni už skoro stovka.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist