https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-novozelandskych-brehu-uhynulo-mlade-kosatky-zachranari-marne-hledali-jeho-matku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U novozélandských břehů uhynulo mládě kosatky, zachranáři marně hledali jeho matku

24.7.2021 18:57 | WELLINGTON (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | symtrnrl / Flickr
U pobřeží Nového Zélandu uhynulo mládě kosatky, které tam uvázlo bez dospělých jedinců. Přes velkou snahu Novozélanďanů najít v oceánu jeho příbuzné a dostat ho k nim, se to nepodařilo. Informuje o tom server BBC.
 

Mládě pojmenované Toa uvázlo na břehu poblíž Wellingtonu před deseti dny. Měřilo 2,5 metru a odhaduje se, že bylo staré dva až šest měsíců. Zajímat se o něj začala celá země a stovky dobrovolníků se zapojily do hledání jeho rodiny. Našli ho dva mladí lidé v mělké vodě severně od Wellingtonu.

Ochránci přírody mládě umístili do improvizovaného bazénu a každé čtyři hodiny mu tam podávali potravu, kterou mohla kosatka sát.

Stovky kilometrů vod kolem břehů prohledávali Novozélanďané z letadel i pozorovatelé z břehů ve snaze najít hejno kosatek a v něm případně matku nalezeného mláděte.

Stav mláděte se ale v pátek náhle zhoršil, uvedla organizace Whale Rescue, která o ně pomáhala pečovat. Přivolaní veterináři se snažili pomoci, ale nezachránili ho.

"Musíme oznámit, že Toa před několika okamžiky uhynul. Umíte si přestavit, jak jsme zničení," uvedla dnes organizace v prohlášení.

Všichni doufali, že pokud se nepodaří najít přímo matku, bude možné mládě připojit k nějakému hejnu kosatek. "Věděli jsme, že čím déle bude v zajetí a vzdálený od matky, tím pravděpodobněji se začne jeho zdravotní stav zhoršovat. Toa zemřel rychle, lidé se snažili usnadnit mu život v posledních dnech co nejvíc," řekl specialista na ochranu mořských druhů Ian Angus.

Kosatky žijí ve skupinách kolem 18 jednotlivců. Samice rodí po jednom mláděti zhruba každých pět let, ale asi polovina mláďat nepřežije šest měsíců; matky je krmí do věku 40 měsíců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist