https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-pavlinova-na-zdarsku-farmari-soutezili-v-ovladani-ovci-pomoci-psa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Pavlínova na Žďársku farmáři soutěžili v ovládání ovcí pomocí psa

1.8.2021 01:21 | PAVLÍNOV (ČTK)
Závody jsou jen pro border kolie. Na každého psa připadlo pět odpočatých ovcí. Ilustrační foto
Závody jsou jen pro border kolie. Na každého psa připadlo pět odpočatých ovcí. Ilustrační foto
U Pavlínova na Žďársku se farmáři utkali o titul mistra republiky v ovládání ovcí pomocí ovčáckého psa. Psovodi, jimž se v tomto případě říká handleři, předvedli při práci 13 špičkových psů. Nejlépe si vedl Jakub Jaša, který závody zároveň organizoval. Se svými dvěma psy obsadil první dvě místa. Nedělní program na louce u Pavlínova je určený třem desítkám mladších psů s méně zkušenými psovody.
 

Mezi účastníky v nejvyšší kategorii podle Jaši převažují farmáři. "Ale najdou se i takoví, kteří tomu koníčku podlehli a mají doma třeba jen deset ovcí kvůli tréninku a jenom se zabývají závoděním," řekl. Mladý farmář z Pavlínova na dnešní závody poskytl své ovce plemene maďarská racka se šroubovitě kroucenými rohy.

Závody jsou jen pro border kolie. Na každého psa připadlo pět odpočatých ovcí. Nejdřív je pes musel přihnat z místa vzdáleného přes 300 metrů. Povely na dálku dostával od svého pána píšťalkou. Rozhodčí Finn Petersen z Dánska hodnotil například to, jak pes provedl ovce brankami nebo jak pracoval při jejich dělení a zahánění do ohrady na pastvině. "Aby to bylo fér pro všechny účastníky, tak je nepsané pravidlo, že se vybírá rozhodčí ze zahraničí," uvedl Jaša.

Závody se u Pavlínova konaly potřetí, dnešní výsledek se soutěžícím započítá také do kvalifikace na mistrovství Evropy. Akci Klubu pracovních ovčáckých psů České republiky podpořil Kraj Vysočina ze svého grantového programu Zemědělské akce 2021.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist