https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-pobrezi-australie-byly-objeveny-stopy-po-davnem-sesuvu-pudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U pobřeží Austrálie byly objeveny stopy po dávném sesuvu půdy

11.2.2017 01:52 | PRAHA (ČTK)
Sesuv pevninského svahu byl náhodně odhalen v oblasti Velkého bariérového útesu, kde vědci v současnosti provádějí trojrozměrné mapování mořského dna.
Sesuv pevninského svahu byl náhodně odhalen v oblasti Velkého bariérového útesu, kde vědci v současnosti provádějí trojrozměrné mapování mořského dna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stopy po mohutném podmořském sesuvu půdy, který mohl před 300.000 lety vyvolat obří vlny cunami, byly nalezeny nedaleko australského pobřeží. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na australské vědce.
 

Sesuv pevninského svahu byl náhodně odhalen v oblasti Velkého bariérového útesu, kde vědci v současnosti provádějí trojrozměrné mapování mořského dna. Vědci se domnívají, že sesuv způsobilo pravděpodobně zemětřesení.

"V pevninském svahu chybí obrovský kus o délce 20 kilometrů a hloubce osmi kilometrů," řekl agentuře AFP jeden z autorů studie Robin Beaman z univerzity Jamese Cooka.

Sesuv pevninského svahu byl lokalizován 75 kilometrů od města Innisfail, které leží ve východoaustralském státě Queensland. Ze svahu zmizelo 32 kilometrů krychlových materiálu. "To je téměř třicetkrát víc než objem Uluru," prohlásil Beaman s poukazem na posvátnou horu australských domorodců o výšce 348 metrů, která je známá též jako Ayers Rock.

Doba podmořského sesuvu byla určena pomocí datování korálových fosilií, které byly objeveny zhruba o kilometr hlouběji na podmořských pahorcích, jež vznikly z půdy uvolněné sesuvem. Nejstarší datovány do doby před 302.000 roky.

Zmíněný sesuv půdy mohl vyvolat vlny cunami o výšce 27 metrů, jejich následky ale mohla zmírnit přítomnost množství korálových útesů, napsala agentura AFP.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist