https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-pozaru-v-ceskem-svycarsku-zasahuji-specialne-vycviceni-lezci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U požáru v Českém Švýcarsku zasahují speciálně vycvičení lezci

2.8.2022 01:31 | HŘENSKO (ČTK)
U rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku zasahují speciálně vycvičení lezci. Oblečeni ve výstroji slaňují k ohniskům na nebezpečných místech. Přímo uvnitř zasažené plochy je teplota vyšší než třeba u labského nábřeží v Hřensku. Pozor si musí dát na padající stromy, větve i jiskry, které mohou zapadnout za oděv. Novinářům to řekl Lukáš Popp, velitel jednoho ze čtyř úseků, na které mají hasiči celou oblast rozdělenou.
 

Ve svém úseku má Popp 120 hasičů, z toho je 30 až 40 lezců. "Jedna ze tří oblastí, kterou mám na starosti, je opravdu kritická. Je to kopcovitý terén, na některých místech skalní masiv. Hasiči se pohybují na laně," uvedl velitel. Podle něj se už neobjevují v lokalitě plameny, přesto je půda velmi horká. "Počasí nám nepomáhá. Jakmile přijde poryv větru, kouř se objeví tam, kde už jsme opakovaně byli," uvedl.

Lezci musí na místa, kam se nedostane cisterna. Vybaveni jsou sedacím postrojem, lanem, karabinou. Připevní na sebe hadici, dají pokyn a začnou prolévat dané místo. Poté, co je dostatečně prolito, vytáhne se hadice a hasič se svými vlastními silami nebo s pomocí kolegů dostane zpět. Hrozí nebezpečí pádů či popálení. Podle Poppa byl dosud lehce zraněn pouze jeden lezec. "Musíme hasiče pravidelně střídat, abychom zraněním předešli," řekl velitel.

Kritickým místem celé plochy požáru je stále okolí Hlubokého dolu a horní oblast Hřenska, kde je terén velmi těžko přístupný. Přímo v nejníže položené obci v České republice jsou stále připraveny nad hotely na pravém břehu říčky Kamenice žebříky. Jakmile se někde objeví oheň, hasiči okamžitě postaví žebříky a z nich pak hasí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist