https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-pramenu-mineralek-mattoni-1873-vzniknou-druhove-rozmanite-motyli-louky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U pramenů minerálek Mattoni 1873 vzniknou druhově rozmanité motýlí louky

18.6.2022 01:17 (ČTK)
Na několika místech poblíž pramenů minerálních vod skupiny Mattoni 1873 vzniknou louky, na kterých se bude cílenou péčí podporovat zvýšení druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, a to hlavně hmyzu a motýlů. Půjde například o louku mezi Prameny a Mnichovem na Chebsku, další vznikají v Byňově a v Poděbradech, tedy u pramenů vody Magnesia, Dobrá voda a Poděbradka. O louky se budou starat odborníci z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). ČTK o tom informovali zástupci firmy Mattoni 1873 a ČSOP.
 

Pozemek u Pramenů na Chebsku je velký 4,5 hektaru a dosud nebyl obhospodařován, protože je částečně podmáčený. I kvůli tomu se zde rozšířily agresivní druhy trav a dalších rostlin, které potlačují přirozený rozvoj bylin, jež zase potřebuje k životu hmyz, včetně motýlů.

"Určitě je potřeba kosení, které zpestřuje diverzitu rostlin, ale to kosení nesmí být celoplošné a ve stejný termín, ale rozfázované. V naše případě tak třetina až polovina zůstane nepokosena a bude sloužit jako útočiště hmyzu, ale třeba i plazů," uvedla Pavla Tájková z ČSOP. Aby se větší biodiverzita druhů i jedinců projevila, bude podle Tájkové potřeba nejméně pěti let.

V současné době zde žije několik druhů motýlů, například modrásek ušlechtilý, modrásek lesní nebo hnědásci jitrocelový a rozrazilový. Citlivou péčí by se ale louka mohla za několik let stát domovem i dalších druhů motýlů, kteří jsou často mezi chráněnými druhy. Pokud leží pozemek ladem, opanují ho invazivní druhy rostlin, pokud se naopak pravidelně a plošně seká, hmyz ztrácí domov a rostliny pro svou výživu.

Projekt Motýlích luk navazuje na odkaz pravnuka zakladatele značky Mattoni, Rudolfa Heinricha Mattoniho, uznávaného amerického entomologa, který letos zemřel. "Pro motýly jsme se rozhodli na základě doporučení odborníků a je více než symbolické, že se jimi zabýval i Rudi, který Česko, a zvláště Karlovarsko, často navštěvoval. Chceme, aby jeho odkaz pokračoval dál, proto jsme projekt motýlích luk pojmenovali po něm,” uvedla Klára Hálová z firmy Mattoni 1873.

Půjde ale o práci na řadu let. "Každé z území má svá specifika a plán prací. Nejčastěji se jedná o kosení a odstranění náletových dřevin, dále také o likvidaci invazních druhů rostlin, budování jezírek či tůní a výsev květnatých luk pomocí zeleného sena tak, abychom pracovali s místním rostlinným genofondem,“ uvedl Petr Stýblo z ČSOP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist