https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-prazskeho-hostivarskeho-lesoparku-se-otevrel-zookoutek-divoka-zahrada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U pražského Hostivařského lesoparku se otevřel zookoutek Divoká zahrada

20.11.2016 01:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vypouštění bílého daňka.
Vypouštění bílého daňka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražané mohou od poloviny listopadu zavítat na nově otevřeného zookoutku Divoká zahrada, na kraji Hostivařského lesoparku. Zookoutek se rozkládá na ploše 5000 m2 a návštěvníkům nabízí možnost zblízka si prohlédnout daňky a muflony.
 

Projekt do celého areálu zakomponoval stávající zatopený lom, na jeho horní hranu umístil vyhlídkovou plošinu, ze které je možné přehlédnou celou vodní plochu v lomu a pozorovat zde sídlící vodní ptactvo. Na druhé straně pak je možné sledovat přiléhající výběhy pro lesní zvěř. Zde se návštěvníci mohou těšit nejen na párek muflonů, velkou atrakcí budou i tři bílí daňci, kteří jinde v Praze nejsou k vidění. Celý areál je obklopen stylovou gabionovou zdí, která pro zdůraznění lesního charakteru celého areálu využívá, kromě standardní výplně kamenivem, také jiné lesní materiály – dřevěné špalíky, polena, šišky apod.

„Samotnou mně překvapila proměna zpustlého a zaploceného prostoru starého sadu v tak příjemné a zajímavé místo. Možnost sledování volně žijících zvířat z nově vybudované vyhlídky se jistě stane místem procházek. Byli sem převezeni mufloni z Krčského lesa, přímo z areálu Thomajerovy nemocnice. Ze zookoutku v Malé Chuchli tu budou dva bílí daňci. Třetí daněk se sem dostal až od Berouna z obory,“ sdělila pražská radní Jana Plamínková.

Přístup ke dvěma vyhlídkovým plošinám je jak z ulice K obecním hájovnám, ale podél okraje lesa byl vybudován nový mlatový chodník od ulice Mírového hnutí, po němž je rovněž možné na horní vyhlídku také přímo dojít. Tato cesta je díky své bezbariérovosti doporučena zejména pro návštěvníky s kočárky. Návštěvnicky zajímavější je ale jistě první přístup, kde se překonává stěna lomu pomocí odvážně vedených dřevěných schodů a i přístup ke schodům je veden po dřevěném chodníčku.

Celkové náklady na vybudování celého areálu včetně dvou seníků, které zároveň slouží i jako úkryty pro zvěř, činily 4,9 milionu Kč a byly hrazeny z rozpočtu hl. m. Prahy. Vlastní realizaci zajistila městská společnost Lesy hl. m. Prahy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist