https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-skalne-obnovili-soustavu-rybniku-kde-ziji-vzacne-druhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Skalné obnovili soustavu rybníků, kde žijí vzácné druhy

2.10.2020 11:50 | FRANTIŠKOVY LÁZNĚ (ČTK)
V přírodní rezervaci se vyskytuje vzácné vodní ptactvo, jako je potápka malá či kopřivka obecná, nebo řada obojživelníků, jako například čolek horský, obecný i velký, blatnice skvrnitá, ropucha obecná a rosnička zelená.
V přírodní rezervaci se vyskytuje vzácné vodní ptactvo, jako je potápka malá či kopřivka obecná, nebo řada obojživelníků, jako například čolek horský, obecný i velký, blatnice skvrnitá, ropucha obecná a rosnička zelená.
Foto | Lubor Ferenc / Wikimedia Commons
V přírodní rezervaci U Sedmi rybníků mezi Františkovy Lázněmi a Skalnou na Chebsku obnovila Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) významnou soustavu téměř zaniklých rybníků. Cílem projektu, na kterém AOPK spolupracovala se Správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, bylo obnovit prostředí pro chráněné druhy, díky kterým bylo zařazeno mezi evropsky významné lokality, řekl garant projektu a zástupce Správy CHKO Slavkovský les Miloš Holub.
 

"Soustava (rybníků) byla téměř zaniklá, hráze byly polorozpadlé a propustné, nedalo se udržet vodní hladinu na stabilní míře. Muselo dojít k opravě výpustného zařízení, k navýšení a rozšíření hrází. Nebyly tady vybudované bezpečnostní přelivy, aby splňovaly současnou legislativu, a bylo tady rozsáhlé kácení," řekl Holub. Vybudovaly se také přístupové cesty a vstupy k téměř zaniklým rybníkům.

V přírodní rezervaci se vyskytuje vzácné vodní ptactvo, jako je potápka malá či kopřivka obecná, nebo řada obojživelníků, jako například čolek horský, obecný i velký, blatnice skvrnitá, ropucha obecná a rosnička zelená. Roste zde i chráněná květena vachta trojlistá, prstnatec májový nebo klikva bahenní.

Přípravné práce na obnovu lokality trvaly téměř deset let. Revitalizace byla zahájena loni v květnu a dokončena byla před třemi měsíci. Projekt byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj 21 miliony korun. Nyní zde výzkumníci dělají pravidelný monitoring vodních živočichů.

"Ačkoli lokalita nese název U Sedmi rybníků, reálně těch rybníků už je jenom pět," řekl ředitel Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček. V 19. století tu bylo vybudováno sedm rybníků, které byly propojeny kanály. Na dvou zaniklých jsou dnes cenné mokřady. Lokalita je chráněná jako přírodní rezervace a zahrnuje pět rybníků Hliněný, Prostřední, Prázdný, Velký Vydýmač a Malý Vydýmač. Přírodní rezervace se rozprostírá na 5,2 hektarech.

CHKO Slavkovský les se podílí i na dalších projektech na zadržování vody v celém Karlovarském kraji. Například obnovuje malé nádrže, staví další vodní nádrže a tvoří tůně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist