https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-skorkova-vznika-odpocinkova-zona-s-lesoparkem-ze-zeminy-odtezene-pri-oprave-d1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Skorkova vzniká odpočinková zóna s lesoparkem ze zeminy odtěžené při opravě D1

30.9.2023 00:18 | SKORKOV (ČTK)
Bagr v akci
Bagr v akci
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
U Skorkova na Havlíčkobrodsku vzniká odpočinková zóna s lesoparkem z haldy zeminy, která byla uložená v sousedství D1 při modernizaci dálnice. Úpravy pozemku zajišťuje firma, která dálniční úsek u obce opravovala. Nově vytvořený kopec se zelení zlepší ochranu obyvatel před zátěží z dálnice, zároveň získají nové místo pro procházky, řekl ČTK starosta Jaroslav Fejt (nestraník).
 

Zeminu uloženou na hektarovém obecním pozemku stavbaři nejdřív zhutnili a upravili tvar. Na nově vytvořeném návrší vysokém přibližně sedm metrů teď dělají cesty a navážejí ornici. Na části kopce už rostou borovice a břízy, přibývat budou další druhy stromů a keřů. Vysázených je zatím okolo 260 dřevin, řekl ČTK Štěpán Bešta z firmy Zemašť, která úpravy provádí. Děti budou mít na novém kopci místo pro bobování. Časem by tam mohlo přibýt odpočinkové místo s vyhlídkou.

Dálnice vede vedle Skorkova, z obce je vidět. Na vytvoření odpočinkové zóny s lesoparkem, která přispěje k odclonění D1, se obec s necelou stovkou obyvatel domluvila se stavební firmou Skanska. Firma, jež dokončila modernizaci dálničního úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, také platí náklady nynější akce. Přibližně 70 000 metrů krychlových zeminy by se jinak muselo odvážet přes vesnici.

Obec nechala záměr posoudit z hlediska možných dopadů na okolí. Závěry zjišťovacího řízení byly zveřejněné na konci února. Podle nich nemá vytvoření lesoparku a odpočinkové zóny významný vliv na životní prostředí. Stavební firma, která úpravy provádí, by chtěla požádat o kolaudaci díla koncem října.

Opravy dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly v březnu 2018. Zakázku dostalo sdružení české firmy Geosan Group, italské Toto Costruzioni Generali a kazašské SP Sine Midas Stroy. Stavba ale nabrala zpoždění a stát sdružení vypověděl smlouvu. D1 mezi 90. a 104. kilometrem nakonec zrekonstruovala Skanska. Práce tam skončily předloni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist