https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uganda-potvrdila-prvni-vyskyt-ptaci-chripky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Uganda potvrdila první výskyt ptačí chřipky

16.1.2017 14:14 | PRAHA (ČTK)
Ugandská vláda dnes potvrdila, že za hromadným úhynem divokých ptáků u Viktoriina jezera stojí ptačí chřipka. Vysoce patogenní virus vedle migrujících divokých ptáků zasáhl i několik chovů slepic a kachen. Jde o první výskyt ptačí chřipky v zemi, informovala dnes agentura AP.
 

Laboratorní výsledky potvrdily výskyt viru, jehož některé mutace se mohou za určitých okolností přenést i na člověka. O tom, že by se virem v zemi někdo nakazili, ale zatím nejsou žádné informace. Podle tamních úřadů však nákaza představuje pro Ugandu katastrofu. Mezi nakaženými ptáky je i druh, který každoročně migruje do Evropy.

Ačkoliv jde o první výskyt ptačí chřipky v zemi, ugandské úřady mají zkušenosti s krizovou situací kvůli epidemii eboly, podotýká zpravodajský server BBC. Uhynulé ptactvo pohotovostní pracovníci zlikvidovali. Úřady rovněž informují místní komunity o tom, jak zabránit přenosu nákazy.

Výskyt ptačí chřipky se v minulých týdnech potvrdil i v několika evropských státech, včetně České republiky. Šlo však o druh H5N8, který se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

Virus této choroby se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a později po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist