https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ukrajina-postavi-zeleznicni-trat-ktera-povede-cernobylskou-zonou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ukrajina postaví železniční trať, která povede černobylskou zónou

3.4.2017 07:00 (ČTK)
Stát utratí 200 milionů dolarů (asi pět miliard Kč) ročně za služby ruské firmy Rosatom, která jaderný odpad na Ukrajině zpracovává.
Stát utratí 200 milionů dolarů (asi pět miliard Kč) ročně za služby ruské firmy Rosatom, která jaderný odpad na Ukrajině zpracovává.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Jason Minshull / Wikimedia Commons
V zóně havarované jaderné elektrárny v Černobylu začaly přípravy ke stavbě nové železniční tratě, která poslouží pro odvoz jaderného odpadu z ukrajinských elektráren. Stavba by měla být dokončena v dubnu roku 2018.
 

Nová železniční trať povede mezi dosluhující tratí Vylča-Janiv a centrálním úložištěm jaderného paliva, které se v současnosti staví v ochranné černobylské zóně. Ukrajina se tak snaží ušetřit za zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Podle Enerhoatomu, státního podniku provozující ukrajinské jaderné elektrárny, utratí stát 200 milionů dolarů (asi pět miliard Kč) ročně za služby ruské firmy Rosatom, která jaderný odpad na Ukrajině zpracovává.

Po havárii druhého energobloku černobylské elektrárny v dubnu 1986 vznikla v jejím okolí třicetikilometrová ochranná zóna s vysokým stupněm zamoření. V zóně je zakázaný trvalý pobyt lidí, vstup je možný jen na povolení.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist