UNEP: Ledovcová jezera v Himalájích se začínají přeplňovat
Průměrná teplota v oblasti Himalájí totiž stále stoupá rychlostí zhruba 0,06 oC za rok a dnes je asi o jeden stupeň vyšší než v polovině 70. let. To má za následek, že se jezera velmi rychle plní ledovcovou a sněhovou vodou. Případné záplavy by kromě pravděpodobných lidských obětí přinesly také výrazné ekonomické ztráty zejména v Nepálu, jehož rozpočet je do značné míry založen na příjmech z turistiky. Záplavy by totiž velmi pravděpodobně zničily turistické stezky, tzv. "trekking trails" či mosty. Za své by ale vzaly také vodní elektrárny a zemědělská políčka místních obyvatel.
Vědecký tým složený z expertů z UNEP a Centra pro integrovaný rozvoj horských oblastí (ICIMOD) zjistil, že minimálně ve 44 případech se ledovcová jezera mohou přeplnit už zhruba do pěti let. "Naše zjištění říkají, že 20 ledovcových jezer v Nepálu a 24 v Bhútánu se pravděpodobně v důsledku globálního oteplování začíná stávat zdrojem nebezpečí," říká Surendra Shrestha, asijský regionální koordinátor Oddělení UNEP pro analýzu rizik a včasné varování. "Pokud se nic účinného velmi rychle nepodnikne, během pěti až deseti let budeme muset řešit katastrofické následky, které dopadnou na lidi, žijící stovky kilometrů od jezer dole v údolích, i na jejich majetek," dodává Shrestha.
Mapky ohrožených ledovcových jezer v Bhútánu (vlevo) a v Nepálu (vpravo). Zdroj: UNEP/ICIMOD
Na jednom z nejkritičtěji ohrožených ledovcových jezer už probíhají akutní záchranné práce, které v něm mají snížit hladinu vody. Jde o jezero Tsho-Rolpa v Nepálu. Voda z něj napájí potoky a řeky v údolích Rolwaling a Tama-Koshi. Vědci zjistili, že jen díky tajícímu sněhu přibylo v jezeře tolik vody, že se jeho rozloha zvýšila z 0,23 km2 na konci 50. let na současných 1,4 km2, tj. jezero se zvětšilo více než šestkrát. "Případné přeplnění tohoto jezera by znamenalo povodňovou vlnu, která by na cestě údolími urazila více než 108 km, ohrozila zhruba 10.000 životů, tisíce kusů hospodářských zvířat, hektarů zemědělské půdy, stovky mostů i další infrastrukturu," říká Pradeep Mool z ICIMOD. Cílem záchranných prací je snížení hladiny v jezeře Tsho-Rolpa o 30 metrů.
V údolích už začaly probíhat instalace systémů včasného varování - sítě senzorů monitorujících stavy vody a sirén, které mají v případě nouze varovat obyvatelstvo.
"Výsledky společné studie UNEP a ICIMOD z Himalájí, tedy ze střechy světa, ukazují skutečný rozsah alarmující hrozby, kterou klimatické změny jsou," varoval na včerejší tiskové konferenci v Ženevě ředitel UNEP Klaus Töpfer. "Další důvod, proč začít opravdu pracovat na snižovánbí produkce CO2 a dalších skleníkových plynů," dodal.
Rok 2002 byl OSN vyhlášen Mezinárodním rokem hor. Cílem je zvýšit pozornost veřejnosti věnovanou horským ekosystémům a také vypracovat programy na ochranu jejich křehké rovnováhy právě před důsledky globálního oteplování, ale také před masovou turistikou či znečištěním ovzduší.
reklama