https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/unikatni-dunajske-luzni-lesy-na-kraji-vidne-se-rozrustaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Unikátní dunajské lužní lesy na kraji Vídně se rozrůstají

25.10.2016 13:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přes třicet kilometrů dlouhý pás mezi Vídní a Bratislavou přitom v osmdesátých letech málem zanikl. V místě měla vzniknout vodní elektrárna.
Přes třicet kilometrů dlouhý pás mezi Vídní a Bratislavou přitom v osmdesátých letech málem zanikl. V místě měla vzniknout vodní elektrárna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kovacs / Nationalpark Donau-Auen
Louky, lužní lesy, slepá ramena, tůně, orchideje nebo želvy bahenní. Jedna z posledních velkých nivních oblastí podél Dunaje mezi Vídní a Bratislavou letos slaví 20 let od vyhlášení národním parkem a rozšiřuje se. Informovala o tom zahraniční kancelář města Vídně.
 

Národní park Donau-Auen, oblast mezi Vídní a Bratislavou patří mezi přírodní unikáty. Hned na kraji Vídně se Dunaj rozlévá do lužních lesů, které jsou protkány desítkami říčních kanálů a jedinečnými mokřadovými loukami. Lužní lesy, louky i kanály jsou zároveň domovem pro stovky druhů rostlin, savců, ptáků, plazů, obojživelníků či ryb.

Přes třicet kilometrů dlouhý pás mezi Vídní a Bratislavou přitom v osmdesátých letech málem zanikl. V místě měla vzniknout vodní elektrárna. Odpor obyvatel nakonec rakouskou vládu přiměl k přehodnocení projektu a v unikátní oblasti místo vodní nádrže vznikl národní park. Ten včera oslavil 20 let od založení.

Právě při této příležitosti oznámili jeho správci, že chráněná plocha se ještě rozroste o 277 hektarů. Součástí chráněného území se stane i 17 hektarů na území města Vídně.

Rakouské hlavní město a národní park Donau-Auen tak budou propojeny. „Již dnes přitom město Vídeň spravuje spletitou síť cyklostezek a pěších tras, nabízí exkurze nebo projížďky na lodích a spravuje návštěvnické centrum,“ podotýká vídeňský starosta Michael Häupl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist