https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/unikatni-moravsky-kras-je-druhou-nejstarsi-chko-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CHKO Moravský kras skrývá víc jak 1100 jeskyní. Dnes slaví 60 let od založení

4.7.2016 01:10 | BLANSKO (ČTK)
Záznamy doložená historie průzkumů jeskyní v Moravském krase začala v roce 1723 sestupem Lazara Schoppera do nejhlubší propasti v ČR Macochy (na snímku). Je hluboká 138,4 metru.
Záznamy doložená historie průzkumů jeskyní v Moravském krase začala v roce 1723 sestupem Lazara Schoppera do nejhlubší propasti v ČR Macochy (na snímku). Je hluboká 138,4 metru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní. CHKO Moravský kras byla vyhlášena 4. července 1956. Starší je jen CHKO Český ráj, která byla vyhlášena v roce 1955.
 

Oblast je cenná nejen kvůli přírodnímu bohatství, je také významnou archeologickou lokalitou. V řadě jeskyní jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Například v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení člověkem neandertálským z doby před 120.000 lety, v jeskyni Pekárna byly nalezeny rytiny koní a bizonů na koňských žebrech staré 11.000 až 13.000 let.

CHKO, která je z 60 procent pokryta lesy, je místem výskytu řady vzácných rostlin, příkladem je glaciální relikt kruhatka Matthioliho, a živočichů, mimo jiné zde bylo popsáno více než 50 nových druhů z různých zoologických skupin.

Pět jeskynních systémů je přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou historií, v níž byl mimo jiné protiatomový kryt velení komunistické československé armády.

Záznamy doložená historie průzkumů jeskyní v Moravském krase začala v roce 1723 sestupem Lazara Schoppera do nejhlubší propasti v ČR Macochy (je hluboká 138,4 metru). Velkou zásluhou na prozkoumání a zpřístupnění jeskyní má profesor Karel Absolon. V roce 1909 se podařilo jeho týmu proniknout nově objevenými Punkevními jeskyněmi do propasti Macocha z Pustého žlebu. Absolon, kterého nejvíce proslavil nález Věstonické venuše, vytvořil i současnou podzemní trasu lodní plavby.

CHKO Moravský kras leží v Jihomoravském kraji severně od Brna a má rozlohu 92 km2. Na jejím území se nachází 17 maloplošných zvláště chráněných území: čtyři národní přírodní rezervace (vývěry Punkvy, Habrůvecká bučina, Býčí skála, Hádecká planinka), dvě národní přírodní památky (Rudické propadání, jeskyně Pekárna) a 11 přírodních rezervací.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist