https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/unikatni-objev-ceskych-vedcu-americti-lososi-mohou-prenaset-tasemnice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Unikátní objev českých vědců: Američtí lososi mohou přenášet tasemnice

16.1.2017 15:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Parazitický červ Diphyllobothrium nihonkaiense  je vědcům známý ze severního Tichomořského pobřeží Asie, především Ruska a Japonska. Patří mezi škulovce  (Diphyllobothriidea), což jsou tasemnice zejména savců, a někteří zástupci mohou napadat i člověka.
Parazitický červ Diphyllobothrium nihonkaiense je vědcům známý ze severního Tichomořského pobřeží Asie, především Ruska a Japonska. Patří mezi škulovce (Diphyllobothriidea), což jsou tasemnice zejména savců, a někteří zástupci mohou napadat i člověka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tasemnice v lososech je věcí známou ze severoasijského pobřeží Japonska a Ruska. Parazitologové z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR je objevili v lososech na Aljašce. Přinesli tak první důkaz přirozeného výskytu tohoto parazita z rodu škulovců i na území Severní Ameriky. Informuje o tom Biologické centrum Akademie věd.
 

Parazitický červ Diphyllobothrium nihonkaiense je vědcům známý ze severního Tichomořského pobřeží Asie, především Ruska a Japonska. Patří mezi škulovce (Diphyllobothriidea), což jsou tasemnice zejména savců, a někteří zástupci mohou napadat i člověka. Zdrojem nákazy jsou tichomořští migrující lososi (r. Oncorhynchus), kteří slouží jako druzí mezihostitelé tohoto parazita. Člověk se může nakazit konzumací tepelně nedostatečně upraveného masa pacifických lososů (například sashimi, sushi atd.). Atlantský losos tuto tasemnici nepřenáší.

„Škulovci v dospělosti žijí v trávicím traktu člověka a způsobují onemocnění zvané difyllobothrióza, ale v drtivé většině případů nám neškodí nebo způsobují jen trávicí potíže jako bolesti břicha či průjem. Bez jakýchkoli obtíží a symptomů žije s tasemnicí i ředitel našeho ústavu Julius Lukeš, který je experimentálně nakažen druhem D. latum už 3 roky,“ doplnil Roman Kuchta.Škulovci nejsou člověku životně nebezpečné. Ředitel Biologického centra Julius Lukeš se před třemi lety nechal experimentálně nakazit a žije bez jakýchkoli potíží.
Škulovci nejsou člověku životně nebezpečné. Ředitel Biologického centra Julius Lukeš se před třemi lety nechal experimentálně nakazit a žije bez jakýchkoli potíží.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Parazitolog Roman Kuchta se svým týmem jako první identifikoval tohoto škulovce mimo Asii – na Pacifickém pobřeží Severní Ameriky, kde se migrující tichomořští lososi také vyskytují. A to nejdříve prostřednictvím českého turisty, který se tasemnicí nakazil v Britské Kolumbii v Kanadě.

„Pak jsme se v roce 2012 s kolegou Mikulášem Orosem z Košického Parazitologického ústavu Slovenské akademie věd vypravili na Aljašku najít larvy tohoto parazita v tichomořských lososech. Podařilo se nám jednoho jedince nalézt a pomocí sekvencí dvou genů jsme jej identifikovali jako D. nihonkaiense,“ popisuje Roman Kuchta první důkaz přirozeného výskytu dospělců i larev této tasemnice na území Severní Ameriky. Podle této studie je pravděpodobné, že většina předchozích případů z této oblasti, identifikovaných jako příbuzný druh D. latum, jsou ve skutečnosti D. nihonkaiense.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist