https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/upravene-kaly-z-lagun-muzou-byt-docasne-skladovany-v-ostrave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Upravené kaly z lagun můžou být dočasně skladovány v Ostravě

1.2.2019 13:33 | OSTRAVA (ČTK)
Upravené kaly vytěžené z lagun po chemičce Ostramo může firma AVE CZ, odpadové hospodářství skladovat v Ostravě, dokud je neodveze ke spálení. Umožňuje to nová smlouva se státním podnikem Diamo, který na likvidaci lagun dohlíží. Smlouvu firmy podepsaly ve čtvrtek, sdělila dnes ČTK mediální zástupkyně Diama Jana Dronská.
 

Kaly se spalují v elektrárně Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku. Firma AVE CZ je podle původní smlouvy měla odvézt z Ostravy do konce loňského roku. Požádala ale, aby upravené kaly mohla skladovat v Ostravě. Jinak by je musela před jejich konečným spálením vozit na svou skládku v Čáslavi, což by podle firmy byla pro životní prostředí větší zátěž. Kaly musí být spáleny do konce roku 2020.

Upravené kaly podle AVE CZ nepáchnou a ani jinak nezatěžují okolí. Ministerstva životního prostředí a financí souhlasila s tím, aby kaly zůstaly v Ostravě, a doporučila Diamu, aby situaci právně vyřešilo. Podle Dronské právní rozbor nedoporučil, aby podnik uzavřel s firmou dodatek k původní smlouvě, státní podnik proto od smlouvy částečně odstoupil a na dokončení likvidace kalů vyhlásil minitendr. Ten opět vyhrála společnost AVE CZ, odpadové hospodářství, která nabídla dodržení stanoveného termínu spálení kalů a také nejnižší cenu.

"Státní podnik s ní uzavřel novou Prováděcí smlouvu, jejímž předmětem je dokončení likvidace nadbilančních kalů, která zahrnuje postupný odvoz zbylých zpracovaných kalů z areálu lagun a jejich energetické využití," uvedla Dronská.

Do uzavření nové smlouvy by za každý den, kdy kaly oproti původní smlouvě zůstaly v Ostravě, měla firma platit penále 100.000 korun. Za více než měsíc by tak celkové penále mělo činit přes tři miliony. Původní hodnota zakázky bez DPH byla 429 milionů korun.

Laguny byly desítky let jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Jejich odtěžování začalo v roce 2004, ale neustále ho provázely problémy. V roce 2011, kdy bylo vytěženo na 200.000 tun kalů, se odtěžování zastavilo. Ukázalo se, že v lagunách byly další desítky tisíc tun odpadu. Právě tyto takzvané nadbilanční kaly nyní společnost AVE CZ odstraňovala, jejich vytěžování z lagun dokončila loni v prosinci.

Celkový objem nadbilančních kalů činil 91.562 tun. V Ostravě jich ještě zůstává okolo 70.000 tun. Z lagun také ještě zbývá odtěžit takzvanou hlinku, tedy zeminu kontaminovanou ropnými látkami, což by mělo trvat do poloviny letošního roku.

vpl dr


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist