https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/urad-zacne-od-ledna-povolovat-velke-stavby-podle-noveho-stavebniho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úřad začne od ledna povolovat velké stavby podle nového stavebního zákona

29.12.2023 01:18 | PRAHA (ČTK)
Po Novém roce přinese nový stavební zákon hlavně změny pro velké infrastrukturní stavby, jakými jsou dálnice nebo elektrárny. Ostatní běžné stavby, třeba rodinné domky nebo garáže, začnou stavební úřady podle nového zákona povolovat až od července.
Po Novém roce přinese nový stavební zákon hlavně změny pro velké infrastrukturní stavby, jakými jsou dálnice nebo elektrárny. Ostatní běžné stavby, třeba rodinné domky nebo garáže, začnou stavební úřady podle nového zákona povolovat až od července.
Od 1. ledna vstoupí v účinnost nový stavební zákon z roku 2021. Některé novinky, které přináší, začaly platit již letos v červenci, další začnou platit od července 2024. Po Novém roce přinese nový stavební zákon hlavně to, že nově zřízený Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ) začne podle nového zákona povolovat takzvané vyhrazené stavby, což jsou velké infrastrukturní stavby jako například dálnice nebo elektrárny. Ostatní běžné stavby, třeba rodinné domky nebo garáže, začnou stavební úřady podle nového zákona povolovat až od července.
 

Nový stavební zákon z roku 2021, který prosadila tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), měl od letošního července zavést státní stavební správu v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Nynější vládní koalice, která ještě v opozici nový stavební zákon kritizovala, loni prosadila roční odklad spuštění státní stavební správy. Mezitím připravila další návrh, který k letošnímu červenci zcela zrušil plánovaný Nejvyšší stavební úřad. Místo toho pokračují dosavadní stavební úřady při obcích a nově vznikl DESÚ pro vyhrazené stavby.

Jako jediný stavební úřad bude v případě povolování staveb sám posuzovat otázky ochrany veřejného zdraví namísto krajských hygienických stanic. Bude povolovat i související stavby.

Nový stavební zákon v novelizované podobě by měl zkrátit a zjednodušit stavební řízení. Umožnit to má například postup, kdy stavební úřad sám obešle ostatní dotčené úřady a získá jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Toto stanovisko bude nově zahrnovat i takzvané jednotné environmentální stanovisko (JES) podle zcela nového zákona. Také ten začne platit 1. ledna 2024.

Na konci by mělo být jen jedno razítko pro stavebníka. Stavební úřad by mohl také v případě potřeby vyvolat jednání s dotčenými úřady a stavebníkem. Pokud se někdo odvolá proti rozhodnutí stavebního úřadu, bude muset nadřízený úřad rozhodnout. Spis se nebude vracet na nižší úroveň.

Nový stavební zákon umožní také za stanovených podmínek legalizovat černé stavby. Aby bylo možné stavbu legalizovat, musí být v souladu s územním plánem obce či územními opatřeními, bude rovněž nutný soulad s veřejnými zájmy či požadavky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist