USA jsou zklamány přístupem EU k obchodování s emisemi skleníkových plynů
"Tržní mechanismy, jako je trh s emisemi, jsou pro řešení globálního problému klimatických změn jedním z nejefektivnějších způsobů, ať už z hlediska ekonomického či environmentálního", řekl James Foley, zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí.
Diplomaté z 15 států EU v pondělí 17. května dokončili návrh, jak omezit tzv. "pružné mechanismy", jako je obchod s emisemi, aby bylo zajištěno, že státy splní větší část ze svého Kjótského závazku tím, že sníží objem svých vlastních emisí.
Kjótský protokol z r. 1997 vyžaduje, aby průmyslové státy v letech 2008-2012 snížily své emise skleníkových plynů v průměru o 5,2 % oproti hodnotám z r. 1990.
Akce EU předchází plánovanému červnovému kolu jednání o klimatických změnách v německém Bonnu.
Foley prohlásil, že Washington bude proti zmiňovanému návrhu EU a doplnil, že bylo již jasně řečeno, že americká účast na Kjótském programu závisí na pružnosti obchodu s emisemi a ostatních prostředcích, které by mohly snížit náklady na dosažení závazků ke snížení emisí.
"Spojené státy vedou doma ráznou akci k omezení emisí skleníkových plynů a budou v ní i pokračovat. Ale restrikce obchodu omezí jeden z nejefektivnějších nástrojů ve světovém boji proti globálnímu oteplování," řekl Foley.
Dokonce i když Spojené státy smlouvu podepsaly, vlastní provádění plánu na omezení emisí musí být ještě projednáno. Republikánští předáci vedli skupinu zákonodárců - odpůrců Kjótského protokolu v Senátě, a tím blokovali veškeré naděje Bílého Domu na ratifikaci smlouvy v blízké budoucnosti.
Oponenti tvrdí, že Kjótská smlouva by mohla ohrozit americkou ekonomiku a dovolit rozvojovým zemím, jako je Čína a Indie, aby se omezení emisí vyhnuly.
Bílý Dům věří, že vědecké údaje dokazují, že Země se zahřívá, a říká, že se něco musí udělat, aby se zabránilo možnému ohrožení zdraví a životního prostředí. Je též toho názoru, že trh s emisemi a ostatní nástroje zde musí existovat, aby se omezily ekonomické náklady a prezentovaly se nové možnosti.
Frank Loy, náměstek ministerstva zahraničí pro globální záležitosti, řekl agentuře Reuters, že návrh Evropské Unie u něj "vyvolává pochybnosti", jelikož evropské státy jak známo uplatňovaly svůj nárok na neomezený obchod s emisemi mezi sebou navzájem.
"V Kjótu se ustanovila docela citlivá rovnováha ve které jsme přijali své závazky k redukci emisí, které jsou tvrdé, ale které nám dávaly pružnost a svobodu, jak jich dosáhnout," řekl Loyd v telefonickém interview.
reklama