https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-odmitly-ze-by-zmirnily-postoj-ke-klimaticke-dohode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA odmítly, že by zmírnily postoj ke klimatické dohodě

18.9.2017 08:18 | PRAHA (ČTK)
Bílý dům odmítl tvrzení nejmenovaných představitelů Evropské unie, že Spojené státy zmírnily svůj postoj k pařížské dohodě o klimatu, od níž se prezident Donald Trump rozhodl odstoupit. Ilustrační snímek.
Bílý dům odmítl tvrzení nejmenovaných představitelů Evropské unie, že Spojené státy zmírnily svůj postoj k pařížské dohodě o klimatu, od níž se prezident Donald Trump rozhodl odstoupit. Ilustrační snímek.
Bílý dům odmítl tvrzení nejmenovaných představitelů Evropské unie, že Spojené státy zmírnily svůj postoj k pařížské dohodě o klimatu, od níž se prezident Donald Trump rozhodl odstoupit. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová podle agentury AFP uvedla, že USA nadále trvají na tom, že od dohody odstoupí, pokud se její podmínky nezmění.
 

"V postoji Spojených států nedošlo ve vztahu k pařížské dohodě k žádné změně," řekla mluvčí Bílého domu. "Jak prezident jasně několikrát zopakoval, USA od dohody odstoupí, pokud nebude možné do ní včlenit příznivější podmínky pro naši zemi," dodala.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím, jako jsou například Čína či Indie.

Počátkem letošního června americký prezident oznámil, že Spojené státy od pařížské dohody odstupují, což vyvolalo takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě.

V sobotu se Spojené státy v kanadském městě Montreal zúčastnily schůzky představitelů více než 30 zemí, které klimatickou dohodu podepsaly. Americký zástupce tam podle některých evropských diplomatů naznačil zmírnění postoje amerického prezidenta k dohodě. Bílý dům to následně odmítl.

Oficiálně Spojené státy mohou od dohody odstoupit až v listopadu 2020. Aby se kterákoli země mohla od pařížské dohody stáhnout, musí nejprve o svém rozhodnutí písemně informovat Rámcovou úmluvu OSN o změnách klimatu (UNFCCC). Toto oficiální oznámení však lze učinit až tři roky poté, co vstoupil v platnost text dohody (4. listopadu 2016). To znamená, že 4. listopad 2019 je prvním datem, kdy Trump může této možnosti využít. Odstoupení od dohody nabyde platnosti rok poté, tedy 4. listopadu 2020.

Spojené státy tak mají dostatek času, aby si své rozhodnutí dobře promyslely, napsal list The Daily Telegraph.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist