https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-povolily-a-vzapeti-zase-zakazaly-dovoz-slonich-trofeji-z-afriky1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA povolily a vzápětí zase zakázaly dovoz sloních trofejí z Afriky

20.11.2017 09:22 | WASHINGTON (ČTK)
Trumpův zásah následoval jen 24 hodin po kontroverzním povolení. Prezident na twitteru přislíbil, že nechá ověřit "veškerá fakta" ohledně stavu sloní populace, a brzy budou následovat další novinky.
Trumpův zásah následoval jen 24 hodin po kontroverzním povolení. Prezident na twitteru přislíbil, že nechá ověřit "veškerá fakta" ohledně stavu sloní populace, a brzy budou následovat další novinky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hejtmánek
Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů zrušit zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie, který zavedla předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy. Oznámily to v sobotu tiskové agentury s odvoláním na Trumpovo vyjádření na twitteru. Ochránci zvířat zrušení zákazu kritizovali, podle nich povede k dalšímu vybíjení slonů v Africe.
 

Trumpův zásah následoval jen 24 hodin po kontroverzním povolení. Prezident na twitteru přislíbil, že nechá ověřit "veškerá fakta" ohledně stavu sloní populace, a brzy budou následovat další novinky.

Ministr vnitra Ryan Zinke, který má na starosti rovněž ochranu přírodních zdrojů, v prohlášení uvedl, že jednal s šéfem státu a oba se shodli na tom, že klíčové je zachovat sloní stáda v dobrém stavu, a proto je třeba povolení k dovozu trofejí přezkoumat.

Trump podle agentury AFP nejspíše vzal v potaz, že rozhodnutí americké vládní agentury pro ochranu přírody USFWS povolit americkým lovcům vracet se ze safari do Spojených států s trofejemi vyvolalo téměř jednomyslnou kritiku. "Špatný krok ve špatné době," uvedl i republikánský předseda zahraničního výboru sněmovny Ed Royce, podle kterého "krvavé peníze" z vybíjení slonů pomůžou v Africe jen teroristům. Na internetu se také znovu objevily snímky prezidentových synů pózujících s trofejemi.

"Je skvělé, že pobouření veřejnosti donutilo Trumpa, aby přehodnotil opovrženíhodné rozhodnutí, ale potrvá déle než tweetnutí, abychom zastavili lovce lačné sloních a lvích trofejí. Potřebujeme okamžitá opatření," uvedla Tanya Saneribová z Centra pro zachování biologické rozmanitosti.

"Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz," vysvětlovala zrušení zákazu USFWS. Příjmy z legálního lovu podle ní pomáhají ochráncům přírody a zákaz je připravil o velkou část financí.

Spojené státy zakázaly dovoz loveckých trofejí ze Zimbabwe a Zambie v roce 2014 kvůli netransparentnímu využívání peněz z fondů ochránců zvířat. Podle USFWS nyní obě země splňují kritéria. Ochránci přírody ale tvrdí, že korupce je v chudé Zimbabwe všudypřítomná a že peníze utržené z lovu slonů skončí v kapsách podvodníků a pytláků.

Asociace provozovatelů safari odhadovala, že letos by příjmy z legálního lovu divokých zvířat v Zimbabwe mohly dosáhnout až 130 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč). Z toho většina pochází od lovců z USA.

Počty slonů v Africe od roku 2010 klesají v průměru o sedm procent - ročně jich pojde více než 30.000, uvedla britská stanice BBC. Připomněla také zálibu synů amerického prezidenta v lovu velkých zvířat v Africe a zveřejnila několik let starou fotografii Donalda Trumpa mladšího, jak stojí nad mrtvým slonem s uříznutým sloním ocasem v ruce.

Počet slonů v Africe se mezi lety 2006 až 2015 ztenčil asi o pětinu kvůli pytláctví v honbě za slonovinou, žádanou hlavně v Číně i jinde Asii, připomněla agentura Reuters a také upozornila na polický chaos v Zimbabwe, kde moc fakticky převzala armáda, i když třiadevadesátiletý prezident Robert Mugabe i v domácím vězení odmítá odstoupit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist