https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-pry-mohou-pres-odpor-trumpa-naplnit-cile-parizske-dohody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA prý mohou přes odpor Trumpa naplnit cíle pařížské dohody

13.9.2018 00:12 | SAN FRANCISCO (ČTK)
Spojené státy mohou naplnit své cíle v oblasti omezení skleníkových plynů, protože řada států USA a velká města pokračují v boji s klimatickými změnami navzdory odmítavému postoji prezidenta Donalda Trumpa. / Ilustrační foto
Spojené státy mohou naplnit své cíle v oblasti omezení skleníkových plynů, protože řada států USA a velká města pokračují v boji s klimatickými změnami navzdory odmítavému postoji prezidenta Donalda Trumpa. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | The White House / Wikimedia Commons
Spojené státy mohou naplnit své cíle v oblasti omezení skleníkových plynů, protože řada států USA a velká města pokračují v boji s klimatickými změnami navzdory odmítavému postoji prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to ze zprávy o stavu ochrany ovzduší v USA, zveřejněné na okraj konference o globálním klimatu, která včera začala v San Francisku.
 

"Trumpova vláda možná dala od ochrany klimatu ruce pryč, ale zbytek země včetně tisíců měst, států a firem to nevzdalo," prohlásil Daniel Firger, mluvčí nadace Bloomberg Philanthropies, která zprávu sestavila.

Bílý dům loni odstoupil od pařížské klimatické dohody z roku 2015. Smlouva má prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Zpráva odhaduje, že emise škodlivých plynů se v USA do roku 2025 sníží o 17 procent pod hranici z roku 2005. Podmínkou je, že víc než 3000 států a měst USA splní slib, který loni daly v souvislosti s ochranou životního prostředí. Přidají-li se další, může pokles emisí dosáhnout až 24 procent.

Věrnost pařížské dohodě je základem iniciativy, kterou loni ohlásili bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg a kalifornský guvernér Jerry Brown. Chtějí dodržet závazek Spojených států omezit do roku 2025 emise o 26 až 28 procent pod úroveň roku 2005. Pařížskou smlouvu podepsalo přes 200 států, USA jsou jedinou zemí, která souhlas odvolala.

Trump zrušil americké závazky s odůvodněním, že pařížská smlouva poškozuje rozvoj amerického průmyslu a znevýhodňuje USA oproti dalším zemím, jako jsou Čína nebo Indie.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist