https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-se-dal-ridi-parizskou-klimatickou-dohodou-rekla-pelosiova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA se dál řídí pařížskou klimatickou dohodou, řekla Pelosiová Video

3.12.2019 00:19 | MADRID (ČTK)
Demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová včera na klimatické konferenci OSN v Madridu prohlásila, že Spojené státy se nadále řídí politikou stanovenou pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015. / Ilustrační foto
Demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová včera na klimatické konferenci OSN v Madridu prohlásila, že Spojené státy se nadále řídí politikou stanovenou pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová včera na klimatické konferenci OSN v Madridu prohlásila, že Spojené státy se nadále řídí politikou stanovenou pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015. Pelosiová se tak podle agentury AP vyjádřila navzdory rozhodnutí republikánského prezidenta Donalda Trumpa od dohody odstoupit.
 

Spojené státy minulý měsíc oznámily, že oficiálně zahájily proces odstoupení od klimatické dohody, ten však bude dokončen až den po nadcházejících amerických prezidentských volbách 4. listopadu 2020.

Podle Trumpa dohoda poškozuje americkou ekonomiku, protože dostatečně neřeší vypouštění škodlivých emisí v konkurenčních zemích, jako je Čína či Indie. Zatímco USA v dohodě slíbily snížit emise oxidu uhlíku do roku 2025 o 26 až 28 procent ve srovnání s úrovní v roce 2005, závazkem Číny je začít snižovat emise oxidu uhličitého kolem roku 2030.

Šéf Bílého domu Trump se madridské konference neúčastní a oficiální americkou delegaci v Madridu vede představitelka ministerstva zahraničí Marcia Bernicatová. Šéfka Sněmovny reprezentantů Pelosiová a další více než desítka amerických demokratických kongresmanů, kteří do španělské metropole přijeli, nejsou součástí oficiální delegace, uvádí agentura AP.

Pelosiová v úvodní den madridských diskusí zdůraznila, že klimatické změny představují hrozbu pro lidské zdraví, ekonomiku a národní bezpečnost. Spojené státy jsou nadále odhodlány plnit cíle pařížské klimatické dohody, která je klíčovým dokumentem pro boj s klimatickými změnami, dodala.

Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade udržet ve srovnání s předindustriálním obdobím zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist