https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-vysetruji-emisni-dohodu-ctyr-automobilek-s-kalifornii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA vyšetřují emisní dohodu čtyř automobilek s Kalifornií

9.9.2019 00:13 | WASHINGTON (ČTK)
Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje, zda červencová dohoda automobilek Volkswagen, BMW, Honda a Ford o dodržování přísnějších emisních norem v Kalifornii neporušuje antimonopolní zákony. / Ilustrační foto
Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje, zda červencová dohoda automobilek Volkswagen, BMW, Honda a Ford o dodržování přísnějších emisních norem v Kalifornii neporušuje antimonopolní zákony. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje, zda červencová dohoda automobilek Volkswagen, BMW, Honda a Ford o dodržování přísnějších emisních norem v Kalifornii neporušuje antimonopolní zákony. Agentuře Reuters to v pátek řekly zdroje obeznámené se situací.
 

Automobilky se v červenci dohodly s vedením Kalifornie na nových limitech pro emise a spotřebu, které jsou přísnější než limity navrhované administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Washington tehdy označil postup kalifornských úřadů za nesprávný a neodpovědný. Varoval, že zpřísnění limitů povede k růstu cen automobilů.

Podle listu The Wall Street Journal má ministerstvo spravedlnosti podezření, že dohoda nevznikla na základě tlaku kalifornských regulačních úřadů, ale byla sjednána mezi automobilkami a má rysy kartelu. Panují prý například obavy, že dohoda by mohla uměle omezit nabídku automobilů.

Ministerstvo podle zdrojů v uplynulých dvou týdnech zaslalo automobilkám dopisy, aby je informovalo o svém zájmu o tuto záležitost, a požádalo je o poskytnutí informací. Ford potvrdil, že dopis od ministerstva obdržel, a slíbil spolupráci při vyšetřování.

Právníci amerického ministerstva dopravy a Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) dnes uvedli, že kroky Kalifornie související s dohodou s automobilkami "se zdají být nezákonné a neplatné".


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist