https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustav-lonske-kontroly-1857-krmiv-neodhalily-zadne-nebezpecne-latky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústav: Loňské kontroly 1857 krmiv neodhalily žádné nebezpečné látky

11.5.2023 10:26 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) loni zkontroloval 1857 krmiv a laboratorně otestoval 1066 výrobků. Zaměřil se zejména na suroviny z Ukrajiny a testoval hlavně zbytky pesticidů, obsah mykotoxinů a těžkých kovů. Kontroly neodhalily žádné nadlimitní kontaminace.
 

Inspektoři ústavu loni provedli 1857 kontrol krmiv, z toho 512 na farmách zemědělské prvovýroby, 387 u registrovaných výrobců krmných směsí, 261 u schválených výrobců krmných směsí, 220 u výrobců krmných surovin a 196 u dodavatelů obchodujících s krmivy.

"V kontrolovaných provozech inspektoři řešili celkem 16 závažných případů porušení platné legislativy a dalších 16 drobných závad, které odpovědné osoby napravily ihned na místě. V roce 2022 byly za porušení zákona o krmivech uděleny pokuty ve výši 338 000 korun," uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Žádné ze zjištěných pochybení se ale netýkalo obsahu nebezpečných látek v krmivech. Firmy nejčastěji nedodržely obsah doplňkových látek, které krmivo podle složení mělo obsahovat.

"Od poloviny dubna letošního roku ÚKZÚZ zacílil kontroly na aktuální dovoz krmných surovin původem z Ukrajiny. V rámci této mimořádné akce bylo prozatím provedeno 25 kontrol a odebráno 15 vzorků . Vzorky jsou analyzovány v Národní referenční laboratoři ÚKZÚZ na obsah reziduí pesticidů, obsah mykotoxinů a těžkých kovů. Rovněž je u vzorků hodnocena botanická čistota a další senzorické parametry. U žádného z analyzovaných vzorků nebyly dosud zjištěny nevyhovující bezpečnostní ani jakostní ukazatele," doplnila Kršková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist