https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustav-novych-vinic-v-cesku-mezirocne-pribylo-roste-zajem-o-piwi-odrudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nových vinic v Česku meziročně přibylo, roste zájem o PIWI odrůdy

28.1.2023 00:13 | BRNO (ČTK)
Vinaři v České republice loni vysázeli o 115 hektarů vinic více než v roce 2021, nejčastěji vysazované odrůdy byly Pálava, Tramín červený a Veltlínské zelené. Pokračuje také růst zájmu o takzvané PIWI odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám, informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
 

"Vloni bylo vysázeno 383,4 hektaru nových vinic. To je o 115,2 hektaru více než v roce 2021. Mezi nejčastěji vysazované odrůdy révy vinné v tomto roce patřily z bílých odrůd Pálava, vysazená na 62,6 hektaru, Tramín červený na 52,8 hektaru a Veltlínské zelené na 23,7 hektaru. Z modrých odrůd je to Merlot vysazený na 10,6 hektaru. Z PIWI odrůd se nejvíce sázel Hibernal na 17,5 hektaru," uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková.

Zatímco plocha nově osázených vinic se meziročně zvýšila, registrovaných pěstitelů ubylo. Na konci roku 2022 jich bylo 13 732, o 226 méně.

Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o jedno procento, což se od té doby každoročně opakuje.

"Pro rok 2022 byla stanovena kvóta pro přidělení povolení pro novou výsadbu vinic ve výši 178,4 hektaru. Ve stanoveném termínu požádalo o povolení 131 pěstitelů na výměru 81,6 hektaru. V tomto roce nebyla kvóta naplněna, vyhověno bylo všem žadatelům," uvedla Kršková s tím, že vinaři mohou povolení pro výsadbu využít do tří let od jeho vydání.

Z celkových 17 865 hektarů obhospodařované plochy vinic tvoří necelé tři čtvrtiny odrůdy bílé, jejichž plocha se zvyšuje, zhruba jednu čtvrtinu odrůdy moštové modré. Zvláštní skupinu tvoří odrůdy PIWI, které jsou odolné proti houbovým chorobám, a jsou tak vhodné pro ekologické pěstování. Jejich výměra byla na konci roku 891 hektarů. To je oproti loňsku o 108 hektarů více. Nejpěstovanější odrůdou v této skupině je Hibernal s aktuální plochou 407 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist