https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecka-cizp-dala-firme-pokutu-200.000-kc-za-uhyn-chranenych-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecká ČIŽP dala firmě pokutu 200.000 Kč za úhyn chráněných ryb

5.3.2020 00:27 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Česká inspekce životního prostředí z Ústí nad Labem uložila pokutu 200.000 korun společnosti R-built z Litoměřicka za únik nahromaděných usazenin do řeky Svatavy a následný úhyn chráněných ryb.
Česká inspekce životního prostředí z Ústí nad Labem uložila pokutu 200.000 korun společnosti R-built z Litoměřicka za únik nahromaděných usazenin do řeky Svatavy a následný úhyn chráněných ryb.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Ústí nad Labem uložila pokutu 200.000 korun společnosti R-built z Litoměřicka za únik nahromaděných usazenin do řeky Svatavy a následný úhyn chráněných ryb. Firma se proti pokutě neodvolala, sankce je pravomocná, řekla dnes novinářům tisková mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.
 

Inspektoři při listopadové kontrole zjistili, že při manipulaci se stavidlem jezu vypustila firma všechnu vodu v nadjezí, tím uvolnila sediment. Firma dostala sankci za poškození řeky Svatavy a za úhyn zvláště chráněných živočichů nedovoleným zásahem do jejich prostředí, uvedla mluvčí. Novináři zjišťují vyjádření firmy.

"Firma při plánované odstávce energetické sítě nezajistila řádnou obsluhu malé vodní elektrárny Oloví v katastrální území Hory u Oloví na Sokolovsku," řekl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem. Doplnil, že manipulace zásadně narušila ekologicko-stabilizační funkci řeky Svatavy a usazeniny zahubily 959 ryb. "Minimálně tři z nich byly ohrožené vranky obecné," dodal ředitel.

Únik sedimentu způsobil snížení koncentrace kyslíku ve vodě, a protože látky v něm obsažené se nerozpustily, slepily rybám žábry. "Konkrétně se jednalo o 739 pstruhů obecných, 217 lipanů podhorních, které patří mezi ohrožené druhy našich řek, a minimálně tři vranky obecné, jež jsou zvláště chráněným druhem," řekla Nastoupilová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist