https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecka-radnice-chce-odkoupit-pristav-ve-vanove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecká radnice chce odkoupit přístav ve Vaňově

21.2.2018 01:30 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Vedení ústecké radnice jedná s vlastníky přístavu ve čtvrti Vaňov o možnosti, že by město areál odkoupilo. Chce tak zabránit tomu, aby tam vzniklo překladiště olejů, řekl Karel Rouč z magistrátu. Proti překladišti se dlouhodobě bouří místní lidé, kteří se obávají ekologických rizik i zvýšené dopravní zátěže.
 

Celní a daňový sklad pohonných hmot chce investor, kterým je Kongresové centrum ILF, postavit v přístavu Vaňov v prostoru nynější železniční vlečky. Počítá se s výstavbou čerpacích stanic, nádržemi na motorovou naftu a další látky. "Součástí skladu je příjem minerálních olejů ze železničních cisteren a výdej do automobilových cisteren," uvedl investor již dříve v záměru. Denně by se ve Vaňově mohlo otáčet až 70 cisteren.

Obyvatelé Vaňova mají obavu ze zvýšeného hluku, růstu dopravy a manipulace s nebezpečnými a toxickými látkami. "V případě havárie se to může týkat desetitisíců lidí. Ti, kteří bydlí nejblíže, mají strach, že hodnota jejich majetku by klesla," řekl předseda občanského sdružení Občané Vaňova Julius Bereš. Záměr už v roce 2016 odmítlo ústecké zastupitelstvo.

Investor vrátil překladiště do hry znovu loni, když podal posudek o vlivu na životní prostředí (EIA). V listopadu mu ho krajský úřad vrátil s řadou připomínek k dopracování.

Podle náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO) by se lokalita měla oživit. "Je zde možnost vybudovat bydlení u řeky, přístav malých lodí, relaxačně sportovní zónu, kavárny a restaurace, kulturní a další využití. To vše nám umožňuje územní plán," doplnil Madar.

Vedení města podle Rouče zahájilo jednání s vlastníky areálu již loni. "Záměr je nyní ve fázi realizace a zpracování odborného posudku a odhadu kupní ceny. Jakmile bude posudek hotov a známa cena, dostane materiál rada a zastupitelstvo města k projednání a vyjádření," dodal Rouč.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist