https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecka-zoo-prisla-o-obe-mladata-geparda-stihleho-kvuli-nemoci-byla-utracena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecká zoo přišla o obě mláďata geparda štíhlého, kvůli nemoci byla utracena

25.2.2023 00:39 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Metabolickéonemocnění kostí je poměrně časté onemocnění gepardů, které spočívá v nedostatečné mineralizaci kostní hmoty. Ilustrační foto
Metabolickéonemocnění kostí je poměrně časté onemocnění gepardů, které spočívá v nedostatečné mineralizaci kostní hmoty. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ústecká zoologická zahrada přišla o obě mláďata geparda štíhlého. Jejich narození znamenalo historický úspěch v chovu tohoto druhu. Mláďata však musela být utracena kvůli metabolickému onemocnění kostí. Mluvčí zoo Veronika Schranková uvedla, že jde o poměrně časté onemocnění, které spočívá v nedostatečné mineralizaci kostní hmoty. Mláďata se narodila loni v říjnu, první bylo uspáno před měsícem.
 

"Ve středu 22. února rozhodlo vedení zoo po vyšetření a konzultaci s veterinárním lékařem o utracení druhého mláděte," uvedla Schranková. Přes veškerou snahu celého týmu se stav ani u druhého zvířete nepodařilo zvrátit. "I u tohoto mláděte byla v důsledku nemoci diagnostikována dislokovaná zlomenina," doplnila mluvčí. Svou roli může u onemocnění sehrát i genetická predispozice.

"Problém u mláďat z naší zoo byl průběžně konzultován s veterinárními specialisty na tento druh a dle jejich doporučení byla nastavena i léčba, bohužel byla bezúspěšná," řekla vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Doplnila, že i přes tuto smutnou zprávu považuje ústecká zoo narození mláďat gepardů štíhlých za velký úspěch. Samice, která rodila poprvé, získala zkušenosti a byla tím i prokázána její plodnost. Zástupci zoo také informovali o tom, že rozmnožování gepardů v zajetí je obtížné. Svědčí o tom nízký počet narozených mláďat v zoologických zahradách v posledním roce.

Zoo ovšem své snahy o další odchov nevzdává. Samice je v pořádku a dokonce už u ní byla pozorována další říje. V blízké době se tak chovatelé pokusí samici opětovně spojovat se samcem za účelem spáření. "Příroda je někdy mocnější, než si myslíme. Nicméně i nezdařilý odchov je cennou zkušeností, která jak zvířata, tak i celý chovatelský tým posouvá zase o kousek dál," uvedla ředitelka zoo Ilona Pšenková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist