https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecka-zoo-privitala-na-svet-ctyri-mladata-geparda-stihleho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecká zoo přivítala na svět čtyři mláďata geparda štíhlého

10.12.2023 01:10 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zoologická zahrada v Ústí nad Labem přivítala na svět čtyři mláďata geparda štíhlého. Letos se tak instituce připojila k šesti dalším zoo v Evropě, kde se mláďata této kočkovité šelmy také narodila. Přežívají pouze čtyři vrhy včetně ústeckého. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Veronika Schranková.
 

Ústecká zoo chová tři dospělé gepardy, dvě samice a jednoho samce. Chov gepardů v lidské péči je náročný, protože je nezbytné mít samostatné chovatelské prostory pro samce a pro samice. Mimo říji musí být zvířata zcela oddělena. Pro úspěšné spojení je zásadní vystihnout správný okamžik. K tomu jsou nezbytné dobré pozorovací schopnosti chovatelů.

"Náš chovný pár gepardů je mladý, v letošním roce jsme se je pokoušeli spojit od jara. Ten správný okamžik nastal až v červnu, kdy se podařilo vystihnout vrchol říje," přiblížila chovatelka Věra Malířová. Mláďata se narodila 20. září a porod byl podle kamerových záznamů bez komplikací. "První mládě se narodilo půl hodiny po půlnoci a to poslední, čtvrté, krátce po třetí hodině ranní," doplnila chovatelka.

Pro gepardy jsou vícečetné vrhy přirozené. "Odchov jediného mláděte není efektivní investicí pro samici a pro stimulaci laktace je třeba sání více mláďat. Čtyři mláďata jsou v tomto ohledu ideální," řekla vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Složitost odchovu se zoologické zahradě potvrdila už loni, kdy musela kvůli nemoci utratit obě tehdy narozené malé gepardy.

Do přirozeného odchovu tým zoologů a chovatelů nezasahuje, mláďata ale pravidelně sledují spolu s veterináři. Minulý týden podstoupila koťata další veterinární prohlídku zaměřenou mimo jiné na kontrolu růstu. "Mláďata se zdárně vyvíjejí, proběhla také nutná vakcinace. Již při dřívějších prohlídkách bylo zjištěno pohlaví. Jedná se o jednoho samce a tři samice," upřesnila veterinární lékařka Jana Matoušková.

Pro samici i mláďata je teď důležitý klid. "Děkujeme návštěvníkům za trpělivost. Zatím máme důvod k radosti, byť ještě nemáme vyhráno," uzavřela ředitelka Ilona Pšenková. Bude-li odchov úspěšný, zůstanou v ústecké zoo malí gepardi nejméně rok, než budou odstaveni od matky.

Gepardi štíhlí patří podle Červeného seznamu ohrožených druhů mezi zranitelné druhy. Jejich počty ve volné přírodě klesají v důsledku ubývajícího životního prostoru, pytláctví a velmi nízké genetické variabilitě. Zoo Ústí nad Labem se chovu gepardů štíhlých věnuje od roku 1999.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist