https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecka-zoo-vykastrovala-samce-zirafy-hrozilo-mu-utraceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecká zoo vykastrovala samce žirafy, hrozilo mu utracení

12.4.2018 06:00 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Zoo má dva mladé samce narozené v rozmezí několika měsíců. Jeden by v zahradě zůstat mohl. V zoo jsou tři dospělé samice, takže se zoo rozhodla, že jeden ze samců by mohl zůstat, ale vykastrovaný. Zoo se pro kastraci rozhodla i přesto, že jde u žiraf o velmi komplikovaný zákrok, při kterém hrozí úhyn zvířete a snadná není ani rekonvalescence. / Ilustrační foto
Zoo má dva mladé samce narozené v rozmezí několika měsíců. Jeden by v zahradě zůstat mohl. V zoo jsou tři dospělé samice, takže se zoo rozhodla, že jeden ze samců by mohl zůstat, ale vykastrovaný. Zoo se pro kastraci rozhodla i přesto, že jde u žiraf o velmi komplikovaný zákrok, při kterém hrozí úhyn zvířete a snadná není ani rekonvalescence. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ústecká zoologická zahrada nechala vykastrovat prvního ze dvou dospívajících samců žirafy Rothschildovy. Kvůli naplnění kapacit chovu hrozilo zvířatům v krajním případě utracení. V Ústí by mohl zůstat jen jeden. Druhého se zřejmě povede umístit mimo členskou zahradu Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Řekla to mluvčí zahrady Věra Vrabcová.
 

Dospívající samec nemůže zůstat ve stádě, z něhož rodově pochází. Jiné zahrady EAZA pro něj ale místo nemají. Nedostatek prostoru pro zvyšující se počet žiraf je problémem všech evropských zoo. Osud dvou samců řešila zoo řadu měsíců.

"Naše zoo jako člen EAZA má etický závazek dodržovat doporučení odborníků, kterým je jak euthanazie, tak i další prostředky pro zabránění další reprodukce zvířete. My jsme se snažili o příznivější řešení tohoto problému i z důvodu příslibu koordinátora na umístění kastrovaného samce mimo členskou zoo EAZA," řekl ředitel zoo Roman Končel.

Zoo má dva mladé samce narozené v rozmezí několika měsíců. Jeden by v zahradě zůstat mohl. "Máme tři dospělé samice, takže jeden ze samců by zde mohl zůstat, ale vykastrovaný, neboť ostatní možnosti, jako je trvalé rozdělení zvířat nebo podávání antikoncepce, jsou nepřijatelné," doplnil zoolog Lukáš Štěrba. Zoo se pro kastraci rozhodla i přesto, že jde u žiraf o velmi komplikovaný zákrok, při kterém hrozí úhyn zvířete a snadná není ani rekonvalescence.

Samotný zákrok trval hodinu a půl a kromě veterinářů z Ústí nad Labem se na něm podíleli i odborníci z pražské zoo a Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. "Anestezie žirafy je velice náročná, vyžaduje spolupráci a koordinaci mnoha pomocníků, neboť během operace je nutné kvůli oběhu krve držet krk a hlavu ve vzpřímené poloze, věnovat zvýšenou pozornost všem reakcím zvířete a řešit všechny dílčí požadavky veterinářů. Zákrok proběhl dle standardního protokolu, následně byl samec probuzen, za pomoci chovatelů se ihned postavil a začal v ubikaci přecházet," popsala Vrabcová. Kastrace se uskutečnila už minulý týden, teď už je zvíře opět ve venkovním výběhu.

Kastrace měla i výzkumný účel. Varlata byla předána týmu IZW Berlin, který se zabývá i problematikou reprodukce zvířat v zoologických zahradách. V nejbližších týdnech čeká stejný zákrok i druhého dospívajícího samce.

Jednoho žirafího samce nechala ústecká zoo loni utratit. Zvíře bylo agresivní a jiná možnost umístění pro něj nebyla. Navíc navzdory antikoncepci reagovalo i na říji samic.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist