https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecka-zoologicka-zahrada-oslavi-40-let-chovu-ziraf-otevrenim-nove-vyhlidky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecká zoo slaví 40 let chovu žiraf. Otevřela novou vyhlídku s těmito sudokopytníky téměř na dosah ruky

1.7.2023 19:20 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Žirafy v Zoo Ústí nad Labem
Žirafy v Zoo Ústí nad Labem
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zoologická zahrada Ústí nad Labem slaví dnes 40. výročí chovu žiraf otevřením nové vyhlídky v africkém stylu s názvem Samburu. Návštěvníci budou mít díky ní tyto mohutné sudokopytníky téměř na dosah ruky, informovala mluvčí zoo Veronika Schranková.
 

Vyhlídkové místo lidé najdou v horní části areálu zoologické zahrady. Nabídne pohled na žirafy severní núbijské, watusi, pštrosy dvouprsté nebo vodušky jelenovité. Pravidelně se zde budou konat komentovaná setkání. "Cílem je, poskytnout návštěvníkům bližší pohled na zvířata, a tím i hlubší pochopení jejich chování, včetně přiblížení významu jejich chovu v zoo," uvedla hlavní zooložka Petra Padalíková.

Součástí vyhlídky je i nová edukační cedule zaměřená na ekologii savan a stylové občerstvení Hakuna Matata Grill s posezením. "Celý prostor by tak měl poskytnout našim návštěvníkům dostatek místa pro odpočinek a zároveň atraktivní pohled na naše zvířata," doplnila ředitelka zoo Ilona Pšenková.

Žirafy začala ústecká zoo chovat 22. června roku 1983, kdy ze zoo ve Dvoře Králové dorazil chovný pár žiraf severních núbijských. Zoo Ústí nad Labem se tak stala v pořadí pátou zoo v tehdejším Československu, kde se žirafy začaly chovat. Po 4,5 letech se zde narodilo první mládě tohoto druhu, a zoo se tak v té době zařadila mezi významné evropské zoologické zahrady, kde se žirafy rozmnožují. Další mláďata následovala, celkem se jich v ústecké zoo narodilo 25, z toho 13 samců a 12 samic.

Odchovy ústecké zoo mohou vidět například návštěvníci Safari de Peaugres, Zoo Lipsko, Zoo Varšava nebo v Zoo Poznaň. V současné době jsou v ústecké zoo tři samice. Tento druh je kriticky ohrožený a populace neustále klesají. Ze všech druhů žiraf jsou žirafy severní nejvíce ohrožené. Jejich počty v přírodě za poslední tři generace klesly o 90 procent. Důvodem je ztráta životního prostředí a trofejní lov. Dnes se ve volné přírodě vyskytuje jen kolem 5000 jedinců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist