https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecke-muzeum-vystavuje-kostru-slonice-kaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecké muzeum vystavuje kostru slonice Kaly

7.9.2019 00:36 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Ústecké muzeum vystavuje kostru slonice Kaly. Ta byla jedním ze symbolů místní zoologické zahrady, v níž žila od roku 1985. / Ilustrační foto
Ústecké muzeum vystavuje kostru slonice Kaly. Ta byla jedním ze symbolů místní zoologické zahrady, v níž žila od roku 1985. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | zoousti.cz
Ústecké muzeum vystavuje kostru slonice Kaly. Ta byla jedním ze symbolů místní zoologické zahrady, v níž žila od roku 1985. Začátkem února byla utracena ze zdravotních důvodů. Po orangutanovi Ňuňákovi je to další zvíře, které muzeum ze zoo získalo. Ředitelé obou příspěvkových organizací města ve čtvrtek podepsali smlouvu o vzájemné spolupráci.
 

Sestavení kostry velkého zvířete ve vstupní hale trvalo odborníkům zhruba dva týdny. Kosterní preparát je rozebíratelný, na současném místě bude zřejmě do jara příštího roku. Ředitel muzea Václav Houfek řekl, že celkové náklady na vytvoření a sestavení modelu se blíží 300.000 korun.

Slonice indická, která nemá kly, se dostala do Ústí z Vietnamu ve věku jedenácti měsíců. Od malička měla zdravotní potíže s přední nohou, což je i vidět na kostech. "Kala byla slonice, která měla duši. Byl to hrozně hodný slon. Nechala si píchat injekce, nechala manipulovat se sebou, což jí určitě prodloužilo život," řekl ředitel zoologické zahrady Roman Končel.

V místě poranění se Kale utvořil před rokem absces, nohu veterináři slonici operovali, ale poté několikrát upadla. Nakonec rozhodli o jejím utracení, aby se dál zvíře netrápilo.

V zoo zatím zůstává slonice Delhi, která do Ústí nad Labem přišla v roce 1987. "Kalu určitě postrádá, nicméně, protože obě byly od malička s ošetřovateli, tak ti se jí snaží nahradit druhou slonici," uvedl Končel. Delhi se bude muset přesunout do jiné zoo, protože sloni jsou stádní zvířata. "Jednáme se dvěma zahradami, čekáme, jak se vyjádří koordinátor, a pak ji přesuneme," dodal Končel. Do budoucna zvažuje ústecká zoo chov sloních samců.

Ústecké muzeum získá také rohy nosorožčí samice Zamby, která v červenci zemřela. Další její ostatky zoo prodala do zoologického muzea v Protivíně. Ve čtvrteční podepsané smlouvě se zoo zavazuje poskytovat ústeckému muzeu přednostně a bezplatně uhynulá zvířata, a to ke zhotovení preparátů. "Chceme se do budoucna vyvarovat nějakých nedorozumění. Pro muzeum je významné, že se tímto otevírá cesta k vytváření sbírkového fondu, který bude dokumentovat historii zoologické zahrady i jejích chovů," uvedl Houfek. "Úspěchy zoo tak zůstanou zachovány v našich sbírkách," dodal. "Bude to takové pokračování toho, co my ukazujeme. Je to významné i pro badatelské účely," uvedl Končel.

Podle smlouvy, kterou mají novináři k dispozici, má muzeum přednostní zájem například o aligátora Libora, medvěda malajského, zebru nebo žirafu. "Jsem moc ráda, že se ředitelé dohodli a stvrdili spolupráci, která fungovala v minulosti na ústní bázi," řekla náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO), podle níž se podepsáním smlouvy uzavírá období nejasností. "Toto je akt, který vše napraví, a bude vše fungovat tak, jak má," uvedla.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist