https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecky-kraj-ma-na-vymenu-kotlu-jeste-20-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecký kraj má na výměnu kotlů ještě 20 milionů korun

28.1.2017 01:00 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Výměna zastaralých kotlů za moderní ekologické zdroje vytápění má přispět ke zlepšení ovzduší. O podporu na nový kotel loni požádalo v Ústeckém kraji přes 1500 lidí.
Výměna zastaralých kotlů za moderní ekologické zdroje vytápění má přispět ke zlepšení ovzduší. O podporu na nový kotel loni požádalo v Ústeckém kraji přes 1500 lidí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ústecký kraj rozdělí ještě 20 milionů korun v rámci dotace na moderní kotle. Peníze by tak mohli dostat lidé, na které ještě nevyšly. Na podzim se očekává další kolo výzvy ministerstva životního prostředí, v jehož rámci by pro region mohlo být stejně peněz jako loni, tedy zhruba 162 milionů korun. Informovala o tom mluvčí samosprávy Lucie Dosedělová.
 

Výměna zastaralých kotlů za moderní ekologické zdroje vytápění má přispět ke zlepšení ovzduší. O podporu na nový kotel loni požádalo v Ústeckém kraji přes 1500 lidí. "Někteří nakonec nesplnili podmínky, jiné jsme museli vyřadit pro neúplnost údajů, takže zůstaly zhruba čtyři miliony korun a o 16 milionů korun jsme požádali ministerstvo, proto máme nyní k dispozici ještě 20 milionů korun," uvedla Dosedělová.

Krajský úřad předpokládá, že vyhlásí příjem žádostí do 24. února a termín pro jejich podání bude 3. dubna. "Vzhledem k tomu, že se budou peníze na nové kotle rozdělovat už počtvrté, neočekáváme takový zájem jako byl v počátcích vyhlašování tohoto dotačního titulu," uvedla mluvčí. "Stále máme ovšem desítky žádostí, na které se ani v poslední výzvě nedostalo," doplnila Dosedělová.

Kraj poprvé rozděloval dotace na výměnu kotlů v roce 2014, tehdy bylo 20 milionů korun vyčerpáno za necelý měsíc. O rok později byla celá třicetimilionová částka vyčerpána za devět dnů.

Loni 45 procent žádostí směřovalo na pořízení kombinovaného kotle na uhlí a biomasu. Z 22 procent se žádosti týkaly koupě tepelného čerpadla, 15 procent ekologického kotle na uhlí, deset procent žádostí bylo na plynové kondenzační kotle a sedm na kotle na biomasu. Dotace mohla pokrýt až 85 procent uznatelných nákladů, její maximální výše je 127.500 korun

Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k lokalitám s nejhorší kvalitou ovzduší. V letech 1991 až 1999 bylo v rámci Prog Teplice monitorováno znečištěné ovzduší na severu Čech a dopady na zdraví obyvatel. Jeho výsledky podle Českého statistického úřadu objektivně potvrdily zprávy lékařů o poškození zdraví obyvatel pánevních okresů.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist